Ko ima pravo na novac iz budžetskog Fonda za nacionalne manjine

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović rekla je za RTS da se svake godine na početku definiše prioritetna oblast za koju će se sredstva koristiti. Mi smo zajedno sa nacionalnim savetima odlučili da će u ovoj godini prioritetna oblast za finansiranje biti oblast informisanja i Ministarstvo će uskoro raspisati javni poziv, rekla je Paunovićeva.

Posle 15 godina, aktiviran je budžetski Fond za nacionalne manjine. Sredstva su deo budžeta Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, a Saveti će moći da ih dobiju za posebne projekte.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Suzana Paunović rekla je da je posle 15 godina od stupanja na snagu zakona o pravima i slobodama nacionalnih manjina uspostavljen budžetski fond.

Prošle godine je doneta uredba Vlade kojom je definisano da će fond biti uspostavljen i definisani su kriterijumi za raspodelu sredstava, a u ovoj godini je milion i 800.000 dinara, rekla je Paunovićeva.

"Verujemo da će u sledećim godinama biti veći iznos, a sama uredba definiše da sredstava iz Fonda mogu da koriste udruženja, ustanove, privredni subjekti i druge organizacije koje osnivaju nacionalni saveti nacionalnih manjina, takođe i nevladine organizacije uz uslov da su upisane u odgovarajući registar", kaže Paunovićeva.

To su projekti u oblasti kulture, informisanja, službene upotrebe jezika i pisma kao i obrazovanja nacionalnih manjina, rekla je direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

Prema njenim rečima, te teme su značajne za budžetski fond. Svake godine na početku se definiše prioritetna oblast za koju će se sredstva koristiti, a o tome svoj predlog daje Vladin savet za nacionalne manjine.

"Mi smo zajedno sa nacionalnim savetima odlučili da će u ovoj godini prioritetna oblast biti oblast informisanja. Ministarstvo će uskoro raspisati javni poziv", rekla je Paunovićeva.

Uskoro će biti definisani uslovi za konkurs i od septembra možemo imati projekte u relaizaciji, kaže Paunovićeva.

Čitavu drugu polovinu godine imaćemo dodatna sredstva na raspolaganju i za sprovođenje aktivnosti koji budu aplicirali ali i za sprovođenje onoga što je definisano u akcionom planu za ostvarivanje prana nacionalnih manjina, istakla je direktorka Kancelarije.  

Kak kaže, u 2017. godini za rad albanskog nacionalnog saveta je određeno 13 miliona 226 dinara po zakonu i po Uredbi Vlade.

Jedan od kriterijuma za određivanje visine sume je rezultat poslednjeg popisa, kaže Paunovićeva.

"Legitimno pravo svakog građanina Srbije pa i predsednika albanskog saveta Musliua je da podnese tužbu ali će posednju reč o tome dati nadležni sud", rekla je Paunovićeva.

Prema njenim rečima, rezultati poslednjeg popisa kažu da iz 2011. godine na teritoriji Srbije živi 5.809 pripadnika albanske nacionalne manjine.

U tužbi albanskog nacionalnog saveta se navodi da je bojkot popisa bio politička odluka. "Neko ko donosi takvu odluku svestan je posledica koje ta odluka sa sobom nosi i ovde ne govorimo samo o transferu novca ka albanskom nacionalnom savetu, već i o nekim drugim trnsferima novca iz budžeta čiji obim i visina zavisi od rezultata popisa, odnosno od broja stanovnika koji žive na određenoj teritoriji", rekla je Paunovićeva.

Kako kaže, Vlada se kroz konstruktivan pristup trudila da prevaziđe ovu situaciju i da građani Srebije koji žive na jugu Srbije ne oste posledice jedne neodgovorne političke odluke.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом