Svratište za decu, pripreme i za malu maturu

Iako poslednjih nedelja muče muku kako da opstanu jer su im sredstva presušila, a na gradski budžet ne mogu da se presele, u Svratištu ne odustaju od starih navika, da decu koja u svojoj sredini nemaju podršku, izvedu na pravi put. Hrabre ih da nastave školovanje, pomažu u rešavanju domaćih zadataka, ali i pripremu za prijemni ispit.

Kada školsko zvono odsvira kraj nastave, Ljiljana ne posustaje. Poslednjih šest meseci, svakog dana u Svratištu sprema zadatke za malu maturu.

Ljiljana kaže da joj Svratište znači jer u toku dana uradi neki zadatak da bi znala sutra u školi. "Mislim da nije svratišta ja ne bih mogla da znam neke stvari", rekla je Ljiljana.

Iako ima svega četrnaest godina, Ljiljana, zna na koju stranu želi da ide.

"Mnogo mnogo mi je velika želja da budem frizerka, želja mi je da odem preko, da budem profesionalni frizer", kaže Ljiljana.

Svratište je za decu koja žive na ulici ponekad jedino mesto na koje mogu da dođu, pojedu nešto, okupaju se. Kada zaposleni prepoznaju njihovu želju da rade na sebi, svakodnevno ih motivišu da u toj nameri ne odustanu.

Socijalna radnica Milena Gajović kaže da je najvažnije razvijanje tih radnih sposobnosti, odgvornosti od toga da moraju svakog dana da idu u školu, da urade domaće zadatke 

Gde najviše treba da se pomognu, a u dogovoru sa učiteljiima, na predmetima koji najviše škripe rade u Svratištu.

"Kod neke dece je ta želja veća i sa njima je naravno lakše dogovoriti se i praviti konkretnije planove koje oni ispoštuju. Deca sama kažu često i obrate nam se za pomoć", kaže Ana Mutavdžić, edukativni asistent.

Razliku sa vršnjacima i jaz zbog sredine iz koje dolaze, kažu u Svratištu, najteže prevazilaze.

Mutavdžićeva kaže da tu kreće rad na motivaciji i tu je borba. 

"Deca koja dolaze u Svratište su deca koja dolaze od pete do 15. godine, što znači kad krenu u srednju školu oni već po tim godinama trebalo bi da budu otpušteni iz programa. Međutim, kada dođemo do Ljilje ili Boška, imamo tu još primera da oni prođu sve te godine u osnovnoj školi prevazilazeći sve te poteškoće, probleme, onda stvarno ne odustajemo i onda nastavljamo sa podrškom. Imamo od prošle godine dečaka koji će sada završiti prvu godinu srednje škole koji i dalje ovde dolazi i dogovara se sa nama", rekla je Mutavdžićeva. 

"To nam je nekako glavni fokus poslednjih godina - obrazovanje i to da ova deca imaju neke drugačije mogućnosti koji njihovi roditelji nisu imali", kaže Gajovićeva.

Tačan broj dece koja žive ili rade na ulicama prestonice se ne zna. Podaci govore da u dva objekta Svratišta mesečno dođe više od 250 dečaka i devojčica.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом