недеља, 21.05.2017, 09:08 -> 09:18
Извор: Танјуг
Vesela nesanica držala Srbiju budnu u "Noći muzeja"
Treće majske subote šetalo se bez umora, s osmehom na licu i željom za upijanjem novog, neispričanog i još neotkrivenog – 14. "Noć muzeja" probudila je Beograd i još 43 grada i mesta Srbije.
Zvukom fanfara sa Vojnog muzejana Kalemegdanu počela je 14. beogradska "Noć muzeja".
Tradicionalno veliko interesovanje bilo je upravo za ovaj muzej koji je prikazao izložbu o tome kako su živeli obični ljudi u u vreme Velikog rata, kroz istorijski osvrt na svakodnevni život običnog čoveka tokom turbulentnih vremena.
Zemlja partner ovogodišnje "Noći muzeja", Republika Koreja donela je u Srbiju prelepi splet tradicije, mode i umetnosti pretočen u glamurozne svečane haljine.
Ručno šivena korejska narodna nošnja, hanbok, koja je prošle godine bila izložena u Luvru, viđena očima korejske umetnice He Sun Li, predstavljena u Parobrodu bila je hit 14. "Noći muzeja", ističu organizatori manifestacije.
Izložba u Ruskom domu, posvećena Bulgakovu sa 35 radova ruske umetnice, oduševila je ne samo fanove romana nad romanima "Majstor i Margarita", već i one koji su se prvi put sreli sa ovim piscem.
Umetnica Jelena Martinjuk, koja je bila gošća "Noći muzeja" i Beograda, priznala je da nije očekivala takvo interesovanje i pažnju koju je dobila, kako od publike tako i od medija za svoje foto-radove.
Deo Viasat History neispričanih priča, Laboratorija za antropologiju Instituta za anatomiju, inače ekskluzivno otvorena za javnost samo u "Noći muzeja", oduševila je publiku drevnim urgentnim centrom koji je predstavio autentične rimske hirurške instrumente, paleopatološke kolekcije i u njima kosti stare nekoliko vekova, povrede na kostima iz perioda antike, srednjeg veka i Drugog svetskog rata.
Doktorova kula, najstarija psihijatrijska ustanova u regionu, bila je savršeno mesto za posetioce "Noći muzeja" koji su rešili da ove majske večeri zavire u lične priče dva velikana koji su život posvetili proučavanju ljudske psihe – Frojdu i Jungu.
Na košarkaškim terenima KK Crvena zvezda do jedan sat iza ponoći se plesalo na podijumu koji je u život vratio plesnu groznicu ranih 60-ih i brilijantin na Mali Kalemegdan.
Veselo je bilo i u Jevrejskoj opštini gde je predstavljen legat Miše Blama i gde je celo veče bilo posvećeno džezu i to kroz džem sešne.
U Konaku kneginje Ljubice predstavljena je istorija Beogradskog sajmišta - mesto na kome je prikazana prva televizijska emisija, na koje se išlo da vidiš i da budeš viđen.
Kroz više od 60 fotografija iz arhiva agencije Tanjug Beograđani su se vratili u 70-te godine – "Kosa" koja je s Brodveja stigla pravo u Atelje 212, Fest koji je doneo svetski glamur u Beograd, Zastavin "stojadin", računari koji su krenuli da osvajaju svet, samo su neki od velikih društvenih preobražaja koji su zabeleženi kamerom Tanjugovih foto-reportera, a ekskluzivno su mogli da se vide u zdanju na Obilićevom vencu.
Svoju osamdeset godina dugu istoriju, ekskluzivno u "Noći muzeja", predstavio je Beogradski sajami to sveobuhvatnom izložbom o "mestu koje je video ceo svet", "krivi toranj beogradski", kako je nazivana Crkva Sv. Ante Padovanskog, bio je jedna od najposećenijih lokacija u beogradskoj "Noći muzeja" a o susretima Karađorđevića i Nikole Tesle posetioci su slušali u magičnom ambijentu Dvora.
U okviru Dečje ture, najposećenije lokacije bile su Paviljon "Cvijeta Zuzorić" i Anatomski muzej Veterinarskog fakulteta.
Svi oni koji su se odlučili na "podvodno druženje" u "Noći muzeja" posetili su Javni akvarijum i tropikarijumi zastali da se slikaju pored životinja i nahrane pirane.
Na 20 lokacija u Nišu održana je "Noć muzeja", a među najposećenijim bio je Narodni muzej koji je predstavio impresivnu kolekciju srpskog slikarstva – dela Paje Jovanovića, Stevana Todorovića, Đorđa Krstića, Uroša Kneževića i drugih velikih slikara.
Svih 19 lokacija u Subotici bilo je ispunjeno posetiocima 20. maja, a najveće interesovanje izazvala je priča o simbolima ovog grada koji su predstavljeni u tehnici slame. Bunjevačke sobe i dečja lutkarska opera obeležile su "Noć muzeja" u ovom vojvođanskom gradu.
U skladu sa temom ovogodišnje manifestacije "Velike i male revolucije" u čačanskom Domu kulturepredstavljena je izložba kostima posvećena velikim ličnostima revolucija autora Borisa Čakširana.
Rekonstrukcijom odeće i uniformi iz domaćih filmova i serija predstavljeni su Franc Ferdinand i Sofija Čotek, Draga Mašin, Dositej Obradović, grof Vrangel i princ Rastko Nemanjić.
Muzej grada u Bačkoj Palanci kroz veče poezije, dečji maskenbal, izložbu izuma koji su promenili svet, postavku dečjih instrumenata i koncert KUD Abrašević obeležio je 14. "Noć muzeja".
Senjski rudnik je u Muzeju ugljarstva priredio izložbu posvećenu ženama u rudnicima, nekad i sada.
Od brižnih supruga i majki, koje svakodnevno svoje muževe i sinove ispraćaju na najteži i najopasniji posao u utrobu zemlje, žene kao stub porodica i njihov lični čvrst oslonac, predstavljene su i one najhrabrije koje su i same bile rudarke.
Od 17 časova pa sve do jedan sat iza ponoći u Srbiji su u "Noći muzeja" šetali posetioci 44 grada i mesta Srbije, ali i 120 gradova, 30 država i 3.000 muzeja u okviru "Evropske Noći muzeja".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар