недеља, 21.05.2017, 19:30 -> 21:06
Извор: РТС
Deda Draga čuva uspomenu na spasavanje savezničkih pilota
U akciji spasavanja savezničkih pilota 1944. godine, nazvanoj "Vazdušni most", iz Srbije je u organizaciji Jugoslovenske vojske u otadžbini Dragoljuba Draže Mihajlovića evakuisano preko 500, većinom američkih pilota. Najveći broj je evakuisan sa improvizovanog aerodroma u selu Preljina kod Čačka, gde se i obeležava godišnjica misije nazvane "Haljard". Istorijski podaci kažu da je u septembru 1944. i tridesetak pilota i oficira evakuisano iz Koceljevačkog kraja, ali se o tome nije mnogo govorilo. U selu Svileuva, organizator izgradnje piste u tamnavskom kraju, Dragutin Ašković, najstariji u selu i jedini svedok-učesnik tog događaja, ne dozvoljava da se ta priča zaboravi.
Rat mu je prekinuo oficirsko školovanje u Zagrebu, ali je među najpismenijim kao komandir omladine za Posavotamnavski srez, učio mlade od slova do matematike. I u devedesetšestoj deda Drago ne zaboravlja kako je pozvao 120 mladih iz sela. Za dva dana napravili su improvizovani aerodrom.
"To je bila ledina skroz i imalo je bedemčića, stoka išla pa pravila stope, oni su to motikama i budacima ravnali, one rupe nabijali. Uzeli smo kreč od krečara a njihovi piloti su znali kako izgledaju te makete", seća se Dragutin Ašković.
Dvadest američkih pilota, jedan francuski pilot, dva američka sanitetska oficira i nekoliko italijanskih vojnih starešina, bili su uz veliko obezbeđenje u kući Markovića, najimućnijeg domaćina u selu. Deda Draga je sa njima bio dva dana, dogovarali su se sa komandom u Avijanu. Evakuisani su avionima "DC-3" 17. septembra 1944. godine.
"Pogledali smo – uzburkali se od Medvednika jedno desetak malih lovačkih aviona, kao pčele kad se roje. Dok oni se raziđoše, utom dva aviona idu otuda i dođoše ovamo i kad su videli te makete, napraviše krug i onda jedan se spusti, i drugi pođe da se spušta. Imala su dva hrasta velika, pa je zakačio jednim krilom i malo ga pocepao. Posle su ga oni krpili", kaže Dragutin Draga Ašković.
Pista je počinjala na jedinoj zaravni na pobrđu atara sela Svileuva. Bila je duga oko 700 metara i u blizini nije bilo kuća.
"Ovo je bio bezbedan kraj, nije bilo Nemaca u blizini, ovo je bila teritorija četnička tokom celog Drugog Svetskog rata a i zbog blizine Bosne, odavde je Drina udaljena dvadesetak kilometara vazdušnom linijom", kaže Zoran Živanović, viši kustos Zavičajnog muzeja u Koceljevi.
Spasavanje pilota u Svileuvi decenijama je bilo u senci društvenih razmirica. Za deda Dragu dilema nikada nije bilo.
"Spasiti čoveka, dati mu život, produžiti, je li može nešto da bude draže? Ne može", kaže Dragutin Draga Ašković.
Ponosan je deda Drago i na školske epolete potporučnika, i na Sremski front, oslobađanje Beograda i orden za hrabrost. Ponosan i što će priča o pomoći američkim pilotima u koceljevačkom kraju osim njegovom unuku ostati i unucima drugih ljudi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар