Kako zaštititi računare posle velikog sajber napada?

Globalni sajber napad, za koji se veruje da je izazvan procurelim virusom iz američke Nacionalne bezbednosne agencije, pogodio je, prema najnovijim izveštajima institucije i kompanije u 100 zemalja, uključujući Rusiju i Kinu. U Srbiji, do sada nije zabeležen. Načelnik Odeljenja MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Saša Živanović za RTS kaže da je neophodno izvršiti edukaciju zaposlenih i da treba voditi računa koje elektronske poruke se otvaraju.

Gostujući u Dnevniku RTS-a Saša Živanović je rekao da je ovo pravi trenutak da pravna lica kojima računari služe za vitalnost poslovanja izvrše dobru analizu o tome šta će dalje uraditi – da li će nadograditi operativni sistem i da li će odgovarati na sve elektronske poruke.

"Organizovane kriminalne grupe koje se bave finansijskim sajber kriminalom mogu da prepakuju kod koji je bio otvoren, za buduće napade. Koristiće i druge metode kako bi izvršili infekciju računara. Najčešće se događa da to rade putem 'fišing' imejl poruka, putem kampanja daju link za posećivanje nekog naloga ili klikom na baner na već poznatom sajtu. Na taj način možete da kompromitujete računar", objašnjava Živanović.

Karakteristika ovog zlonamernog programa je da radi tiho u pozadini računara, osluškuje mrežu i kriptuje podatke tj. šifruje podatke na svim mrežnim uređajima za skladištenje podatak, objašnjava Živanović.

"Starije verzije 'Windows' su podložnije napadima, pogotovo 'Windows HP' koji je otišao u penziju i koji više nema dodatak za zaštitu. U ovom slučaju, upravo je kompanija 'Majkrosoft' napravila dodatak za zaštitu 'Windows XP'. Bitno je da se koriste antivirusni alati koji prepoznaju kriptoloker", kaže Živanović.

Da bi se odblokirao računar traži se 300 dolara u elektronskoj valuti "Bitkoin". Živanović ističe da MUP savetuje da se ne plaća otkup jer se tako stimulišu kriminalne grupe da nastave ovime da se bave.

"Određena istraživanja u Velikoj Britaniji pokazala su da jedan od pet žrtvi koji je platio otkup nije dobio deaktivacioni ključ da otključa fajlove", rekao je Živanović.

Živanović kaže da su grupe koje se bave sajber kriminalom specifične i da se teško dolazi do počinioca.

"Sve istrage koje se odnose na sajber kriminal su specifične. Organizovane kriminalne grupe koriste servise anonimnosti. Bilo je u proteklom periodu uspešnih istraga koje su dovele do počinioca ovih krivičnih dela, međutim najbitnije je da MUP u saradnji sa Tužilaštvom za borbu protiv kriminala prati razvoj situacije. Mi smo čak pre objavljivanja napada javnosti dobili saznanje o napadu od partnerske službe gde smo napravili saopštenje kako da se zaštite građani", zaključio je Živanović.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом