Kako izgleda rad u Urgentnom centru

Verovatno nema osobe koja zbog sebe, ili nekog svog, nije barem jednom bila u Urgentnom centru u Beogradu. To je ustanova u kojoj se godišnje zbrine najviše urgentnih pacijenata, ne samo iz Beograda već i iz cele Srbije. Uslovi u kojima rade su teški, ali ipak bolji nego ranije, jer se u poslednjih nekoliko godina dosta renoviralo, proširivalo i ulagalo i u opremu i u druge uslove rada.

Operacija je u toku, ali operacija rekonstrukcije operacionih sala za mikrohirurške i neurohirurške pacijente. I ovo je samo delić, ali možda i najavžaniji deo obnove Urgentnog centra, ustanove koja ove godine obeležava 30 godina postojanja a koja nikada nije zatvarala vrata za svoje pacijnete.

U ovom trenutku sređuju se i sale, hodnici, sanitarni čvorovi, nedavno je otvorena najsavremenija angiosala. Nekome će sve to možda izgledati malo, ali kako i zaposleni objašanjavaju to su radovi kakve ova ustanova ne pamti.

Doktor Goran Kaljević iz Urgentnog centra kaže da same procedure koje su usvojili i koje usavršavaju zahtevaju bolju tehničku pripremljenost i obuku ne samo materijalnih sredstava nego i kadra.

"Shodno tome su i napravljena velika ulaganja u Urgenti centar, sve se značajno promenilo i poboljšali su se uslovi rada, pa je i broj pacijneta sve veći", kaže Kaljević.

Oni koji decenijama rade u ovoj ustanovi, a naš sagovornik je u Urgentnom centru od 1995. godine, ne znaju tačan broj pacijenata kojima su pomogli i koje su operisali, ali znaju da u ovom ustanovi dnevno ponekad bude zbrinuto i više od 1.000 pacijenta. Mnogo rade, gužve su velike, pa neretko ima i žalbi.

"Treba imati strpljenja i volje, saslušati sve ljude, rodbinu, pratnju i sve ostale tako da je sa boljim uslovima sve lakše. Nisam brojao koliko sam pacijenata pregledao, operisao, ali se u Urgentnom centru nedeljno operiše u proseku 120 pacijenata us vim službama", kaže Kaljević.

U Urgentnom centru godišnje se zbrine oko 350.000 pacijenata, ili tri puta više nego u godinama posle osnivanja te ustanove, pre tri decenije. Urgentni centar radi 365 dana godišnje, 24 sata dnevno, a zbrinjavaju pacijente, ne samo iz Beograda, već i cele Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом