Koje ćemo istorijske ličnosti slaviti i ko sme da dobije spomenik

Novi zakon o memorijalima trebalo bi da ponudi odgovore na pitanja koje istorijske ličnosti zaslužuju da im se počast oda podizanjem spomenika, koji događaji zahtevaju da vojni memorijali o njima svedoče pred budućim generacijama. Ta oblast u Srbiji od raspada bivše Jugoslavije nije uređena, što potvrđuju spomen-obeležja teroristima i saradnicima sa naprijateljima države.

Spomenik desetinama hiljada žrtava u Jajincima osamdesetih godina prošlog veka podignut je po zakonima i jasnim kriterijumima tadašnje Jugoslavije. Ali i po raspadu zajedničke države, za vojne memorijale i mesta stradanja u Srbiji važe propisi iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka.

"To je stvorilo uslove za haotično stanje koje traje 30, 40 godina u tom smislu što nama niču različita obeležja, bez jasno utvrđenih kriterijuma, bez precizno donetih odluka zbog čega se podižu, kome se podižu, koga treba da slave, odnosno čije sećanje treba da čuvaju", smatra istoričar Dejan Ristić.

Red bi trebalo da uvede novi zakon, koji, umesto lokalnim samoupravama, glavnu reč daje telu na nivou Republike.

"Formiraće se savet u čijem će sastavu biti najistaknutiji pojedinci istorijske struke na prvom mestu, koji će davati svoj predlog resornom ministru da odluči o konkretnom memorijalu. Suštinski kriterijum je odnos prema oslobodilačkoj tradiciji srpskog naroda i svih naroda koji žive u Srbiji", napominje ministar za rada, zapošljavanja i socijalne politike Aleksandar Vulin.

Kada se obeležava mesto stradanja ili podiže vojni memorijal, glavni kriterijum je istorijski utvrđena istina. Kada je tumače jedino na lokalu, obeležje dobije OVK u Preševu, Aćif-efendija u Novom Pazaru.

Odgovarajući na pitanje da li spomen-ploča Aćif-efendiji može da bude uklonjena ako novi zakon bude usvojen, Vulin kaže da može – ukoliko se zakon usvoji u smislu retroaktivnosti.

"Suština zakona je da se isprave decenije nebrige i decenije u kojima nije postojalo nikakvo zakonsko rešenje i kome je svaka lokalna samouprava mogla da postavi bilo kakav spomenik, a da pritom ne vodi računa koja je to poruka koju spomenik postavlja i daje budućim generacijama", dodaje Vulin.

U Bošnjačkom nacionalnom veću, kažu, očekuju da novi zakon ukloni i svedočenja na ličnosti i događaje koji vređaju Bošnjake. Za obeležje Aćif-efendiji kažu da nije spomen-ploča, već pano.

"Čekamo epilog postupka sudske rehabilitacije kod Višeg suda u Novom Pazaru. Ponašaćemo se u skladu sa činjenicom te sudske presude i sa činjenicom koju zakon bude regulisao u ovoj oblasti", poručuje potpredsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Esad Džudžo.

Istoričar Ristić napominje da je jako teško ukloniti neko obeležje jednom kada se ono postavi i to, kako kaže, ne u smislu fizičkog uklanjanja već u smislu posledica koje jedno takvo uklanjanje može da ostavi po lokalnu zajendicu ili čitavu zemlju. Kaže da je potrebno doći do spomenika.

Po novom zakonu, lokalna samouprava, po nalogu inspektora, ima obavezu da ukloni neprimerene memorijale. Kazne za odgovorne su do 150.000, a za pravna lica do dva miliona dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом