I ove godine gradonosne oblake nišanimo s nedovoljno raketa

Sezonu protivgradne odbrane, koja u Srbiji počinje za manje od sedam dana, lansirne stanice već tradicionalno dočekuju sa nedovoljno raketa. Od optimalnih dvanaest, u magacinima je tek polovina. Ipak, nadležni tvrde da zbog toga borba protiv grada neće biti manje efikasna. Lokalne samouprave, iako im to nije zakonska obaveza, kupuju rakete i dotiraju strelce.

Četiri decenije Milan Knežević puca na gradonosne oblake. Pamti i vreme kada je u sezonu kretao sa čak 25 raketa. Danas, u magacinu ima svega osam. Ipak, kaže, zadovoljan je.

"Mi smo ranije imali, pre ove godine, dve, tri unazad da vratim, po tri, čestiri rakete. Jer kad mi imamo raketa, kad napunimo lansir sa šest raketa, imamo bar desetak, imamo neku sigurnost u sebe, svoj posao i ono što radimo,  nekako nam je milo", kaže Milan Kovačević, strelac iz Srednje Dobrinje. 

Da strelci budu sigurniji, trude se i lokalne samouprave. Dva miliona dinara za rakete izdvojila je Požega prošle godine.

"Rakete su nabavljene ali će se koristiti najverovatnije ove godine. Mi smo i ove godine odvojili budžetom za 2017. milion dinara za nabavku protivgradnih raketa", kaže Milan Božić
predsednik Opštine Požega.

Požega je među 90 odsto samouprava koje dotiraju i rad strelaca. Na 4.000 dinara koliko im mesečno plaća Republički hidrometeorološki zavod, ta opština dodaje još toliko. Širom Srbije, za sada je spremno 1.340 lansirnih stanica.

"Postoje još neki problemi, mi u saradnji sa lokalnim samoupravama pokušavamo da na teritoriji 10 gradova i opština nađemo zajednički jezik i da strelci prihvate rad za ovu godinu. Očekujemo da se broj lansirnih stanica približi negde cifri od 1.400 u ovoj godini", kaže Zoran Babić, načelnik Centra za odbranu od grada RHMZ-a.

Do sada je Centru za odbranu od grada rakete isporučilo šest lokalnih samouprava. Od još 20 očekuje isto u narednih mesec dana.

Kako sada stvari stoje, 15. april stanice dočekuju sa pet i po raketa u proseku.

S obzirom na efikasnost koji tako mali broj raketa može da postigne, postavlja se se pitanje da li je onda i tih pet, pet i po raketa nepotrebni trošak.

"Ne, apsolutno ne. Kako trošak, zato što mi očekujemo da ćemo to stanje stalno popunjavati, da ćemo utrošene rakete popunjavati tokom sezone", kaže Zoran Babić.

Babić smatra da je ova količina raketa dovoljna za prvi deo sezone, i da u saradnji sa lokalnim samoupravama postoje nagoveštaji da će dobiti dodatna sredstva za rakete. 

Koliko će nepogoda biti ove godine, meteorolozi ne mogu da kažu. Grad mogu da najave tek nekoliko sati unapred.

"Ono što možemo reći za leto koje je pred nama, prema prvim naznakama i predviđanjima bilo bi nešto toplije od proseka. S obzirom da je prosečan broj dana sa gradom negde oko 50, to i ovog leta možemo očekivati slične vrednosti", kaže Goran Mihajlović, načelnik Službe prognoze vremena RHMZ-a.

U suzbijanju grada, rakete su uspešne maksimalno 70 odsto, i to ako se oblak zasejava celom putanjom. Nad Beogradom, zbog zone leta, zabranjeno je da se dejstvuje sa zemlje. Projekat da se počne sa zasejavanjem iz aviona, čeka finansijski bolja vremena.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом