Čekajući Zakon o visokom obrazovanju i nove studentske domove

Za beogradske akademce neradni je dan. Obeležavaju Dan studenata, u znak sećanja na velike demonstracije organizovane 4. aprila 1936. kada je u protestu zbog jačanja fašizma u Nemačkoj ubijen student prava Žarko Marinović. Više od sedam decenija kasnije, studenti kažu da im nedostaje Zakon o visokom obrazovanju i povećanje broja studentskih domova.

Iz godine u godinu – priča ista. Čekajući novi Zakon o visokom obrazovanju, ne napreduje se dovoljno, kažu studenti.

"Pokušavamo negde da izvršimo pritisak na upravu univerziteta i uprave fakulteta da se Bolonja primeni u svom punom sjaju. I dalje je opterećenje studenata veliko", navodi Borijan Soković, student prorektor Univerziteta u Beogradu.

Bojan Milenković, predsednik Studentskog parlementa Univerziteta u Beogradu, ističe da u glavnom gradu novi studentski dom već decenijama nije izgrađen.

Akademci često pomažu ne samo jedni drugima već i građanima.

"Besplatni kursevi stranih jezika organizovani su ove godine u zimskom i letnjem semestru na preko 19 fakulteta Univerziteta u Beogradu, gradskoj Opštini Stari grad, Češkoj besedi i u Trinaestoj beogradskoj gimnaziji. Preko 150 studenata Filološkog fakulteta upravo održava ove besplatne kurseve", objašnjava Lazar Grušanović iz Studentskog parlamenta Filološkog fakulteta.

Nemanja Milovanović, student FON-a, navodi da bi bilo dobro da i drugi studenti Beogradskog Univerziteta imaju dovoljno prilika da uče iz prakse. To je nešto što uglavnom obrazovnom sistemu nedostaje.

Sa novim zakonskim odredbama, mnogi studentski problemi trebalo bi da budu rešeni, obećavaju nadležni.

"Ono što im želim dugoročno to je da studije budu besplatne, to je ono što je najvažnije – da država ojača da može to i da ispuni i da broj studenata na budžetu iz godine u godinu povećavamo. Naročito ćemo za to ove godine imati priliku kada je u pitanju IT sektor", naveo je Mladen Šarčević, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Profesorka Ivanka Popović, prorektorka Beogradskog univerziteta, navodi da Univerzitet u stručnom smislu ima šta da ponudi državi.

"A mislim i da je to jedna logična sprega – sve u nadi da će naši studenti kada završe fakultet biti u mogućnosti da ostanu i da ta svoja znanja implementiraju u našoj sredini", istakla je Popovićeva.

Na Univerzitetu u Beogradu studira oko 90.000 studenata, što je gotovo trećina srpskih akademaca. Zahvaljujući dobrim plasmanima na svetskim takmičenjima, i sami organizuju međunarodne turnire. Na FON-u je u toku svetsko takmičenje u rešavanju poslovnih problema.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом