Takmičenje u inovacijama i u programiranju

Ovog vikenda budući inženjeri proveravaju svoje znanje u praksi. Na Elektrotehničkom fakultetu ETF-ovci i mašinci rešavaju konkretne industrijske probleme koje im je zadao "Simens". A učesnici Hakatona na Fakultetu organizacionih nauka prave aplikacije koje će se primenjivati u oblasti ekološke održivosti, kao i aplikacije za nove SBB video-platforme.

Takmičenje u inovacijama i takmičenje u programiranju. U završnicu Hakatona ušlo je dvadeset najboljih ekipa. Studenti 24 sata neće izlaziti iz prostorije u kojoj prave svoj program.

"Ekipe su se same prijavljivale. Imale su nekoliko krugova selekcije, a i sam test gde se videlo ko je zapravo najbolji i da bismo osigurali da najbolji mladi talenti dođu na ovo naše takmičenje", kaže predsednica FONIS-a Jelena Malić.

Student FON-a Nikola Vuksanović kaže da je to realan projekat i da moraju da daju realno rešenje i da ga predstave kao neki prototip.

"Podeljeni smo tako da neko radi dizajn, neko radi bek end, ali u suštini svako može da radi apsolutno sve. Ima jako dobrih timova, ali naravno, uvek idemo na najveća moguća očekivanja, do kraja, pa kako ispadne", kaže student ETF-a Oskar Vatić.

Akademci prave aplikacije koje će se primenjivati u oblasti ekološke održivosti i aplikacije za nove SBB video-platforme. Kažu da su navikli na takav takmičarski tempo.

Ilija Simić, student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, kaže da je naporno ali je i izazovno, i to je i čar Hakatona što se 24 časa fokusiraš samo na to.

"To je nešto što u 24 sata može stvarno da pokaže jako mnogo – kako ko funkcioniše pod kakvim pritiskom, i na kraju krajeva, to je već neka vrsta sporta i zabeve. Nismo imali iskustva s tim da neko zadrema, ali ako se nekom bude spavalo, neka spava, poželjno je da bude iz drugog tima", kaže David Ante Macan sa Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu.

Takmičenje se održava u novom Naučnoistraživačkom centru FON-a, koji je osnovan kako bi pomogao studentima da razviju savremena praktična znanja i veštine, ali i preduzetničku kulturu, kroz saradnju sa privredom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом