Šarčević: O povećanju plata u prosveti odlučuje Vlada

Ministar prosvete Srbije Mladen Šarčević je posle sastanka s predstavnicima tri reprezentativna sidnikata obrazovanja, poslao dopis direktorima svih škola kojim je data preporuka za preraspodelu sopstvenih prohoda nenastavnom osoblju.

To bi se obavilo u skladu s Posebnim kolektivnim ugovorom, kako bi se rešio njihov nezadovoljavajući materijalni položaj, saopštilo je Ministarstvo prosvete.

U ponedeljak je na sastanku s predstavnicima tri reprezentativna sindikata, kako se navodi u saopštenju Ministarstva, Šarčević ukazao da o dinamici i visini povećanja ne odlučuje Ministarstvo, već Vlada u skladu sa realnim okvirima budžeta.

Na sastanku s predstavnicima Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i GSPRS Nezavisnost postignut je dogovor da se reši nezadovoljavajući materijalni položaj nenastavnog osoblja s drugim, trećim i četvrtim stepenom stručne spreme, navodi se u saopšetnju Ministarstva.

Šarčević je tada ponovio da je plan Vlade Srbije, koji je premijer Aleksandar Vučić više puta javno izneo, da se 2017. godine povećaju plate zaposlenima u javnom sektoru.

Sindikati su, dodaje Ministarstvo, upoznati i s naporima Ministarstva da bi se pri svakom povećanju plata poštovan princip da zaposleni u prosveti dobiju više od ostalih, kao što je bilo i prilikom prethodnog povećanja.

"Osim toga, donošenjem novog Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru prosveta će konačno dobiti ravnopravnost sa ostalim korisnicima budžeta. Na sastanku je zaključeno da je sada zajednički zadatak da se izrade platni razredi, kako bi oni koji rade kvalitetnije bili i više plaćeni", navodi Ministarstvo.

Danas popodne sindikati su saopštili da je ministar Šarčević prihvatio predlog tri reprezentativna sindikata obrazovanja da plate u prosveti budu povećane za 15 odsto i rekao da će prvi deo povećanja biti u junu, a drugi deo u četvrtom kvartalu 2017.

U saopštenju Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti Srbije i GSPRS Nezavisnost navodi se da je u ponedeljak na sastanku s ministrom dogovoreno da se hitno popravi materijalni položaj zaposlenih u obrazovanju sa drugim, trećim i četvrtim stepenom stručne spreme, sve do trajnog rešenja njihovog materijalnog položaja kroz povećanje koeficijenata ili cene rada.

Sindikati su tražili povećanje plata u iznosu od 15 odsto, kako bi prosečna plata po povećanju bila nešto iznad prosečne plate u Republici Srbiji, do uvođenja jedinstvene cene rada za sve zaposlene u budućem sistemu platnih razreda.

"Ministar se saglasio s tim predlogom i istakao da će se prvi deo povećanja realizovati u junu 2017, a drugi deo u četvrtom kvartalu 2017 godine", piše u saopštenju.

Sindikati su naveli da je neposredan povod i dalje nepovoljan ukupan materijalni položaj zaposlenih u obrazovanju: prosečna plata svih zaposlenih u Srbiji isplaćena u februaru 2017. iznosi 46.990 dinara, a u obrazovanju 42.146 dinara, što je izuzetno malo, imajući u vidu da u obrazovanju radi više od 80 odsto zaposlenih sa visokom stručnom spremom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом