среда, 08.03.2017, 17:54 -> 18:26
Извор: Танјуг
Ženama u Sigurnoj kući uručeni pokloni za 8. mart
Gradski menadžer Goran Vesić i sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević posetili su, povodom Osmog marta, žene smeštene u Sigurnoj kući u Beogradu i uručili im poklone.
Stanarke kuće, kojih je trenutno 19, dobile su na poklon cveće, korpe sa voćem, sokovnik i karte za pozorište.
Goran Vesić je nakon toga novinarima rekao da je danas sa ženama koje borave u Sigurnoj kući razgovarao o njihovim problemima i o tome šta gradska vlast može da uradi da bi im pomogla kako bi iz te kuće što pre izašle i započele "novi život".
"Danas je Osmi mart i taj dan ne treba samo da čestitamo, već da se podsetimo problema koje žene smeštene u sigurnoj kući imaju", rekao je Vesić.
Naglasio je da društvo mora da se suoči sa činjenicom da je prošle godine 35 žena i tri bebe umrlo od nasilja u porodici.
"Ove godine stupa na snagu Zakon protiv nasilja u porodici i on će biti veoma rigorozan prema nasilnicima, a jasno pokazuje volju Vlade Srbije i Grada Beograda da se bilo koje nasilje, ne samo u porodici, više ne toleriše", rekao je Vesić.
Iz razgovora sa ženama iz Sigurne kuće, kako je naveo Vesić, zaključeno je da je najvažnije da im se obezbedi posao, jer kako je dodao, samo kada imaju posao te žene su u prilici da budu ekonomski samostalne i počnu novi život.
Dodao je da je ohrabrujuće i veliki pomak to što je Nacionalna služba za zapošljavanje prvi put ove godine žene koje trpe nasilje prepoznala kao teže zapošljivu kategoriju.
"Pokušaćemo da obezbedimo i određene subvencije i pogodnosti za one poslodavce koji zapošljavaju ove žene, kao i da sa donatorima obezbedimo da se grade stanovi, kako bi one mogle da pod povoljnijim uslovima konkurišu za njih, jer samo ako imaju obezbeđen posao i stanove ove žene zaista mogu da započnu novi život", rekao je Vesić.
Koordinatorka Sigurne kuće za žrtve porodičnog nasilja Vesna Stanojević istakla je da je društvo odlično u bori protiv nasilja, kao i nasilja u porodici i da šalje jasnu poruku da ono nije prihvatljivo i da neće proći nekažnjeno.
"Treba da pošaljemo takvu poruku i da ohrabrimo druge žene koje trpe nasilje, a nisu još uvek spremne da potraže pomoć ili nemaju hrabrosti, da nasilje ne smeju da trpe i da će društvo stati iza njih", rekla je Stanojević.
Stanojevićeva je naglasila da se shvatilo da je nasilje u porodici društveni problem, jer u tim porodicama rastu deca koja se na žalost često ponašaju po modelu koji su videli, dodajući da su u ovoj godini do sada u porodičnom nasilju ubijeni šest žena i jedno dete.
Sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević rekla je da Grad Beograd finansijski na svaki način podržava rad Sigurne kuće, kao i da daje novčana sredstva godinu dana ženama žrtvama nasilja u porodici nakon izlaska iz Sigurne kuće i ženama žrtvama nasilja u porodici.
"Gradsko zelenilo i Gradske pijace su obezbedile danas poklone za ove žene. Ovo je mali čin ali je bitna poruka da žene znaju da će grad stati i pomoći im u rešavanju njihovih problemam", rekla je Stanisavljević.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар