уторак, 28.02.2017, 12:00 -> 12:19
Извор: РТС
Izbeglice u Nišu, krov nad glavom posle 20 godina
Izbeglice koje žive na teritoriji Niša, a nemaju rešeno stambeno pitanje, mogu da se jave na konkurs da bi dobili seosku kuću i tako trajno stekli krov nad glavom. Konkurs je produžen do 6. marta, a pravo da konkurišu imaju izbeglice i bivše izbeglice koje su taj status stekle usled događanja u periodu od 1991. do 1995. godine.
Od života na sopstvenom ognjištu Vaso i Zorka, Srbi iz Hrvatske, imaju samo sećanja duga dve decenije. Toliko traje njihov izbeglički život koji od pre nekoliko godina nije ni podstanarski jer za kiriju nemaju para, pa su se uselili u staru neuslovnu školsku zgradu u selu Mramorski potok.
"Nema uslova, nema kupatila, nemamo gde da se okupamo. A šta me veže ovde - veže me moje selo, jer se osećam kao da sam tu rođena", rekla je Zorka Lovrić.
Vaso Tomić kaže da mu nedostaje kuća i krov nad glavom.
Projekat nabavke seoskih domaćinstava za izbegla lica prvi put se sprovodi u Nišu, a sredstva je obezbedila Evropska banka za obnovu i razvoj.
Gradski većnik Tijana Đorđević Ilić kaže da je vrednost projekta 330.000 evra za otkup 30 seoskih domaćinstava. Uslov je da izbegla lica koja se jave sa zahtevom sama pronađu svoje domaćinstvo.
U Komesarijatu za izbeglice kažu da je pomoć bespovratna, a podrazumeva kupovinu seoske kuće sa okućnicom maksimalne vrednosti 9,5 hiljada evra.
"Interesovanje je veliko, raspituju se o uslovima. Takođe, kontaktiraju nas i ljudi koji nude seoska domaćinstva na prodaju, I to ne samo na teritoriji Niša", kaže Boris Nužda, poverenik za izbeglice.
U Nišu živi oko sto lica sa izbegličkim statusom i 800 bivših izbeglica. Kolektivnih centara više nema, ali većina izbeglica nema trajno rešeno stambeno pitanje. Poput Zorke i Vasa, koji vide šansu da posle 22 godine ponovo imaju svoj krov nad glavom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар