Obrazovanje odraslih – druga šansa da se steknu znanja

Iako je osnovno obrazovanje obavezno, u Srbiji čak 14 odsto stanovništva nije završilo osnovnu školu. Diplomu srednje škole nema 20 odsto ljudi. Ipak, odrasli imaju drugu šansu da se obrazuju i to u redovnom školskom sistemu od 2014. godine. Tu priliku svake godine iskoristi oko 6.000 polaznika.

Drugi put u školskoj klupi sa 35 godina. Bolest je razlog što prvi put nije bila uspešna. Milena je osnovnu školu napustila posle drugog razreda.

"Posle sam naučila da čitam da pišem uz pomoć brata, majke. Meni se ovde mnogo sviđa, zavolela sam", kaže Milena, polaznica škole.

U njenom odeljenju najmlađi učenik je šesnaestogodišnjak, najstariji ulazi u šestu deceniju. U ovoj školskoj godini prelaze gradivo za prva četiri razreda.

"Ovo su stariji polaznici koji imaju obaveze, izgrađene navike i kojima je jako teško da uklope ovaj sistem školovanja u redovne aktivnosti. Najveća radost za mene kada mi dođe polaznik koji je apsolutno nepismen i koji nakon prvog ciklusa počne da čita i koji oseća neku sigurnost samim tim što je postao pismen", ističe učiteljica Slađana Kojić.

Drugu priliku da se opismene odrasli imaju u 80 škola u Srbiji. Njihovo osnovno obrazovanje traje tri godine.

"Funkcionalizacija tih programa je urađena. Tako da, na primer, kada uče razmere i procente onda to rade na primeru mućkanja hrane za bebe, lekova, rastvora u kući. Stiču znanja kroz praktične veštine koje im trebaju u svakodnevnom životu", objašnjava Snežana Marković iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

I to je dovoljno za njih i njihove porodice. Za eventualno zaposlenje ili nastavak školovanja potrebna je diploma. U Evropskoj uniji, sa druge strane, papir nije prioritet.

"Dolazi do značaja priznavanja prethodnog učenja kao nešto na čemu se u EU dosta radi, a to je da se neko neformalno znanje veština, kompetencija priznaje da bi neko stekao i kvalifikaciju u smislu formalnog obrazovanja", naglašava Sofija Dukić iz Tempus kancelarije.

Formalno osnovno obrazovanje odraslih u Srbiji ne završava se zaključivanjem poslednje ocene. Svedočanstvo dobijaju nakon položenog završnog ispita.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом