субота, 18.02.2017, 07:55 -> 08:50
Извор: РТС
Migranti pokušavaju da pređu granicu na opasne načine
Carinici i policajci su ove nedelje otkrili 39 ilegalnih migranata na graničnim prelazima ka Hrvatskoj. Svi su se skrivali u tovarnim delovima kamiona, među sanitarnim sredstvima, nameštajem, delovima za automobile, u šećeru. Ti slučajevi su poslednji u nizu kreativnih, ali veoma opasnih načina ilegalnog prelaska granice. Zajedničke snage vojske i policije u proteklih osam meseci sprečile su više od 19 hiljada migranata da ilegalno uđu u Srbiju. Njih oko 18 hiljada odustalo je od te namere, dok su ostali prevezeni u prihvatne centre i centre za azil.
Nekada na svoju roku, a nekada na preporuku i uz pomoć krijumčara migranti pokušavaju da izbegnu granične kontrole i domognu se Zapadne Evrope. Nedavno su u Šidu od strujnog udara teško povređena četiri migranta kada su pokušali da uđu u cisternu teretnog voza. Bilo je onih koji su uspeli da se dokopaju prevoznog sredstva, ali su srećom, otkriveni.
"Analizom slike uočene su siluete ljudskih bića u samom krovu kombija. Brzom intervencijom carinskih službenika otvoren je pomenuti bunker i samim tim su spaseni životi. Migranti su bili skučeni u prostoru u kojem nije bilo vazduha. Otkrivena su dva Sirijca u samoj šasiji. Bukvalno su bili zakačeni na samoj šasiji vozila, smrznuti, jedva smo ih povratili u život", kaže Ivan Pejović iz Uprave carine.
Krijumčarima na migrantskoj ruti ne nedostaju ideje. O rizicima, čini se, ne razmišljaju.
"Ljude stavljaju u kontrolne table automobila ili u duplo dno zadnjih vrata, odnosno sedišta na automobilima. Pokušavaju da ih prošvercuju kroz gepeke ili u cisternama sa otrovnim materijama. Imamo i pokušaj da se prepliva Tisa jer sa te stranice granica nije dovoljno obezbeđena. Tako da se mnogi od njih i udave, nikada ne saznamo da su bili tu i pokušali", kaže Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.
Krijumčarske rute se stalno menjaju. Najveći broj tih puteva vodi preko Dimitrovgrada, Zaječara i Miratovca. Od jula prošle godine snage vojske i policije uhvatile su 129 krijumčara ljudi.
"U početku našeg angažovanja najveći priliv migranat bio je iz pravca Bugarske i Makedonije. Međutim, kasnije se situacija na terenu promenila tako da su migranti pokušavali preko naše AP Kosovo i Metohija i Crne Gore da dođu do Raške oblasti. U tom smislu, mi smo sredinom decembra formirali sektor G i na tom pravcu angažovali zajedničke snage", kaže major Nebojša Milosavljević.
Srbija je migrantima poslednja stanica pre ulaska u EU. U Centru za zaštitu i pomoć tražiocima azila ne očekuju da će se broj pokušaja ilegalnih prelazaka smanjivati.
"Vi imate u okolini Subotice i drugih većih mesta na granici sa Mađarskom veliki broj ljudi koji se ponovo skupljaju i ilegalnim naseljima, koji su izloženi krijumčarenju, iznudama, lošim vremenskim uslovima, u teškom psihofizičkom stanju", kaže Radoš Đurović.
Migranti krijumčarima plaćaju i do 3.000 evra da bi prešli srpsko-mađarsku granicu. Na terenu su zabeleženi slučajevi u kojima su krijumčari uzeli novac od migranata, a zatim ih prevarili, pretukli ili ostavili zaključane u nekim prostorijama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар