уторак, 14.02.2017, 23:55 -> 00:15
Извор: РТС
Šta misle građani o nacionalnoj bezbednosti?
Više od polovine građana Srbije smatra da je nacionalna bezbednost zemlje ugrožena, pokazuje istraživanje Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Građani Srbije su protiv oružanih sukoba, za ulaganje u ekonomiju i obrazovanje i podržavaju dijalog sa Prištinom.
Velike sile i terorizam su glavne spoljne bezbednosne pretnje. Korupciju i kriminal i ponašanje političara građani vide kao najveće unutrašnje pretnje. Šta misle o tome, kako ojačati nacionalnu bezbednost?
"Ogromna većina ističe da je ulaganje u ekonomuju i obrazovanje pravac koji država treba da preuzme a samo 19 odsto ili jedva petina smatra da treba ulagati u bezbednosne snage. Interesantno da su mladi najmanje zainteresovani za ulaganje u bezbednosne snage a gotovo polovina žena smatra da je ulaganje u ekonomski razvoj i obrazovanje najvažnija politilka", kaže istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku dr Miloš Popović.
Tri četvrtine ispitanih podržava dijalog sa Prištinom. Isto toliko je protiv ulaska u oružani sukob radi očuvanja KiM u sastavu Srbije, dok njih deset odsto tu opciju podržava. Među onima koji tvrde da bi se pridružili oružanom sukobu, najviše je pristalica Srpske radikalne stranke, DSS-a i Dveri.
"Duplo je više muškaraca nego žena koji opravdavaju oružani sukob kao mogući odgovor. Dakle, ako bi sada povlačili neki trend, možemo reći da više žena treba da se uključi u bezbednosnu politiku i pita o prioritetima bezbednosne politike kako bi mogli da sukobe rešavamo mirnim putem", navodi Sonja Stojanović Gajić, direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Većina ispitanika ne očekuje sukobe u sledećih pet godina.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар