недеља, 12.02.2017, 19:30 -> 20:02
Извор: РТС
Novi zakon menja ulogu Prosvetnog saveta
Nacrt zakona o osnovama obrazovanja i vaspitanja menja ulogu Nacionalnog prosvetnog saveta. Predsednik Saveta ističe da se to telo svodi na davanje mišljenja, a u korist centralizacije resornog ministarstva. Ministar prosvete uverava da je cilj izmena efikasniji sistem i preuzimanje odgovornosti.
Savet savetuje, ministar odlučuje – tako na izmene u nacrtu zakona gleda prvi čovek Nacionalnog prosvetnog saveta.
"Uticaj Saveta bi bio anuliran u smislu onoga što sada radi, a to je usvajanje nastavnog plana i programa. Taj uticaj bi bio sveden na davanje mišljenja ekspertskim grupama koje imenuje ministar", ističe predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta Aleksandar Lipkovski.
Ministar Šarčević pita - gde je efikasnost, kada Savet može da blokira izmene u prosveti i po više meseci.
"Efikasnost ne postoji. Telo koje se zove Savet, u vaše ime donosi odluke, a nema odgovornost, a ona se traži se od resornog ministarstva, onda su tu zamenjene uloge", ocenjuje Šarčević.
Odlučujuća uloga 43 člana Nacionalnog prosvetnog saveta, nacrtom zakona se menja u savetodavnu funkciju tela koje će imati 14 članova manje. Manje je i univerzitetskih profesora, četiri umesto trinaest.
Bira ih Vlada, a ne kao do sada Skupština, na četiri umesto dosadašnjeg mandata od šest godina. Ne menjajte Savet, kaže njegov predsednik, u njemu su i predstavnici Akademije nauka, Unije poslodavaca, Nacionalne službe za zapošljavanje.
Prema rečima Lipkovskog, to ekspertsko telo je sposobno da donese kvalifikovano odluku. Kaže da je svaka od tih odluka bila promišljenija i dugotrajnija nego ona koju bi doneo mali tim eksperata okupljenih oko ministra.
"Ako pogledate sva evropska dostignuća, nećete naći slučaj koji postoji u Srbiji. U Evropi se ta uloga menjala, ta tela postoje kao ekspertske grupe i sadašnji savet nije telo koje je odgovaralo svim interesima grupacijama. Roditelji su zainteresovani i poslodavci i mnoge grupe koje tu nisu participirale", navodi Mladen Šarčević.
Rešenje je obično na sredini, uverena je bivši prorektor Univerziteta u Beogradu. Kolektivna odgovornost nije dobra, ali ni uloga Nacionalnog prosvetnog saveta se ne sme zanemariti.
Nekadašnji prorektor Univerziteta u Beogradu, Neda Bokan kaže da ni veći ni manji broj članova Nacionalnog prosvetnog saveta ne nudi pravo rešenje.
"Ministar ili neko radno telo pri ministarstvu koje donosi odluke treba da čuje mišljenje i Prosvetnog saveta", smatra Neda Bokan.
U Savetu kažu da su spremni na kompromis. Saglasni su sa smanjenjem broja članova, ali insistiraju na tome da nastave da donose nastavne planove i programe.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар