недеља, 12.02.2017, 08:04 -> 10:05
Извор: РТС
Kakva je zdravstvena nega migranata u Srbiji
Tokom prošle godine, patronažna služba subotičkog Doma zdravlja pregledala je oko 1.000 maloletnih migranata. Uskoro, kad bude otvorena novoizgrađena ambulanta, posao bi trebalo da im bude jednostavniji.
Promrzli prsti, otekle noge, rane na stopalima – to je poslednjih meseci uobičajena slika migranata kada stignu u Srbiju. Međutim to nije jedino što ih muči.
"Najviše slučajeva imamo na odeljenju psihijatrije, za nos i grlo, oči i ginekologija. Teško stanje u prihvatnom centru u Preševu, momentalni broj je 822. Imamo tamo svoju ambulantu, radi se 24 časa", kaže dr Rešat Imeri direktor DZ "Preševo".
Zima je naterala i pojedine roditelje da odvedu decu u prestoničke dečje klinike.
"Razne vrste povreda kao što su rane, opekotine, to su bile promene koje nastaju kao posledice infekcije kože i potrkožnog tkiva, gnojne kolekcije i deca sa bolovima u trbughu, povraćanja", ističe direktor Klinike za dečiju hirurgiju sa Instituta za majku i dete aš. dr Đorđe Kravljanac.
Od postavljanja dijagnoze do terapije, problema je mnogo. Mnogi migranti nemaju zdravstvene knjižice, a ni druga dokumenta. Postoji i jezička barijera.
"Problemi u zdravstveom sistemu na terenu vezani su za jezik, jezičke probleme, razumevanje prevodioce koji moraju da budu obezbeđeni, najčešće ih je malo. Isto tako za te kulturološke i religiozne razlike. Potrebna je često medijacija između doktora i pacijenata na neke senzitivne preglede: ginekološke i neke druge. Definitivno tu mora jako puno razumevanja s obe strane. Tu su jako izraženi i finansijski problemi", objašnjava direktor Centra za zaštitu i pružanje pomoći tražiocima azila Radoš Đurović.
Kravljanac dodaje da su roditelji, u nekoliko navrata samoinicijativno posle nekoliko dana boravka u bolnici kada je dete zbrinuto i kada je bilo potrebno dalje lečenje, odlazili samoinicijativno.
I pored svih problema sa kojima se suočavaju, migranti su zadovoljni za svaku pomoć koju dobiju.
Problema ima dosta, ali nijedan nije vezan za lekare, kažu migranti.
U Srbiji se migranti u proseku zadržavaju tri meseca. Svaki drugi je muškarac, ali dosta je i žena i dece.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар