Nekom fajront prerano, nekom pesma preglasna

Ne zbog fiskalnih računa, već ovoga puta zbog buke, tokom vikenda zatvoreno je nekoliko usgostiteljskih objekata u Beogradu. Već pola godine, naime, primenjuje se odluka o radnom vremenu restorana u centru - Zetskoj, Skadarskoj i Cetinjskoj. Stanari kažu da je situacija posle zabrane bila bolja, ali da vlasnici pojedinih lokala i dalje glasno emituju muziku. Kažnjeni ugostitelji bez gostiju biće sedam dana, a podnet je i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Stanari u Cetinjskoj, Zetskoj i Skadarskoj i dalje muku muče sa snom. Priznaju, prvih mesec dana, kada je stupila na snagu zabrana, mirno su spavali. Već u drugom, počele su opet žurke do jutra.

"Imamo povratak na stare probleme od letos, a to su četvrtak i petak kao udarni dani puštanja muzike do četiri ujutru i radnim danom do dvanaest ali sa jakom bukom. Do 12 jeste malo bolje vreme ali preglasno je za ljude koji imaju decu", kaže Tamara Rukavina iz Udruženja građana "Sačuvajmo Cetinjsku i Zetsku ulicu".

Nova pravila poštujemo, poručuju ugostitelji. Ipak, nezadovoljni jer su sa bukom otišli i gosti.

"Kod nas gosti nisu navikli da izlaze u osam ili devet sati i da idu kući u jedanaest ili u ponoć kad se gasi muzika. Dosta se smanjio obim posla zbog toga a kontrole su bile pojačane pa su u nekom prestale, ali uvek ih ima. Mi gledamo da to poštujemo pa da ne brinemo ni ako su tu ni ako nisu", kaže Milica Kukić iz lokala "Trafo".

A da li se oglušuju o pravila proveravaju inspektori i komunalna policija. U slučaju potrebe angažovana je i policija. Pritužbe na glasnu muziku svakodnevno stižu i na adresu Skupštine grada. Iako je situacija bolja, mora još bolje, kažu.

Gradski menadžer Goran Vesić kaže da taj problem uspevaju da reše "bez obzira na bezobrazluk ugostitelja" koji, ističe, pokušavaju da promene adrese i "na različite načine izigraju zakon".

"Inicirali smo promenu zakona, veća ovlašćenja inspekcije a pripremamo se da uradimo jedan pravilnik kojim ćemo definisati šta sve moraju lokali da imaju za zaštitu od buke, oni koji žele da rade posle 23 sata", navodi Vesić.

I kontrola je selektivna – žale se kafedžije iz Cetinjske i Zetske.

Kažu da se osećaju jako ugroženo ne samo zbog kontrola nego zbog same odluke koja se, ističu, kosi sa onim zakonom koji se primenjuje na stambene zgrade.

"U stambenim zgradama je sat vremena duže dozvoljeno i muzika i radno vreme i naravno da se osećamo na tapetu zato što su kontrole samo ovde i zato što je to samo na dve ulice", kaže Kukićeva.

"Cetinjska i Zetska imaju poseban režim, a takav režim će važiti brzo u čitavom gradu. Većina ugostitelja ne pravi probleme – rade do određenog radnog vremena, ali, nažalost, zbog njih 10, 15 koji su stvarno bahati i misle da mogu da rade šta hoće, ispaštaju oni drugi", kaže Vesić.

Izmene zakona su već u toku i to najpre treba da reši probleme i stanra i ugostitelja. Pravlnik se očekuje do kraja godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом