Sportska dešavanja - doprinos promociji manjih gradova

Velika sportska dešavanja sve češće se iz Beograda sele u manje gradove. Makar u one koji ispunjavaju uslove. Za poslednje tri godine, prema podacima resornog ministarstva, u sportsku infrastrukturu uloženo je oko 835 miliona dinara. Kakve koristi od toga imaju lokalne samouprave?

Sportska hala koju su Kraljevčani čekali četiri decenije, nije dugo čekala sportiste. One svetski poznate ugostila je odmah po otvaranju. Prvo tenisere i teniserke, potom košarkaške i rukometne reprezentativce.

"Mi smo za vreme trajanja tih utakmica, pre svega za vreme utakmice između Srbije i Hrvatske, odnosno Dejvis kupa, imali promenjen život grada skoro mesec dana. Svakako da je bilo benefita za grad Kraljevo, da je došlo više turista, da smo ostvarili veće promete, veći broj noćenja", naglašava Nebojša Simović načelnik Raškog okruga.

Za poslednje tri godine, tvrde oni čiji je to resor, sportski objekti gradili su se u 40 opština. Najavljuju završetak nacionalnog trening centra za vaterpolo u Vrnjačkoj Banji, skijaški se gradi na Staroj planini, a rukometni u Mionici.

"Apsolutno smo radili na decentralizaciji sporta od onih najsitnijih terena, trim staza, do najkomplikovanijih po poslednjim standardima, evropskih i svetskih, izgradnje stadiona i hala. Mislim da kroz izgradnju infrastrukture možemo da konkurišemo za međunarodna takmičenja, ali i da imamo nove šampione i popularizujemo sport", ističe ministar omladine i sporta Vanja Udovičić.

Popularizuju se i mesta – domaćini sportskih manifestacija. Tako da osim medalja, sportisti sa sobom nose i utiske o gradu u kome su boravili.

"Svakako da jesu sutra dobri ambasadori turizma te destinacije i mogu uticati na povećanje turističkog prometa i povećanje svesti o toj destinaciji i šta ona nudi. Ali isto tako mediji kad prate ta dešavanja, prenošenjem svojih utisaka sa samih manifestacija, umnogome doprinose građenju imidža destinacije kod turista gde se izveštaji emituju", objašnjava Sandra Vlatković iz Turističke organizacije Srbije.

Slika koju će upamtiti zavisi, pre svih, od lokalnih vlasti i turističkih organizacija. Od njih zavisi i da li će mesta imati korist samo dok traje manifestacija ili i kasnije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом