петак, 27.01.2017, 13:04 -> 13:17
Извор: Танјуг
Đurović: Za kašnjenje radova na koridorima kriv Velimir Ilić
Bivši ministar Velimir Ilić, koji je bio ministar za kapitalne investicije u periodu od 2004. do 2007. godine kada su se radili idejni projekti na koridorima, direktan je krivac za kašnjenje radova, rekao je direktor "Koridora Srbije" Dmitar Đurović.
Dmitar Đurović je u intervjuu Tanjugu podvukao da je pitanje zašto nisu proveravani katastrofalni idejni projekti upravo pitanje za Velimira Ilića.
"Bivši ministar Velimir Ilić postaje ministar za infrastrukturu od 2007. do 2008. godine, kada se završavaju glavni projekti po uzoru na idejne, takođe katastrofalno loše. Ilić nije naložio proveru glavnih projekata iako se već tada znalo da su rađeni loše i na brzinu, tako da je on lično odgovoran za sve posledice u vidu kašnjenja i plaćanja štete koje su iz toga proizašle, a koje su ogromne", podvukao je Đurović.
Podseća i da je Ilić bio ministar građevine i urbanizma u periodu od 2012. do 2014. godine.
"Zašto tada nije isplaćena eksproprijacija koja je do kraja 2012. godine morala da bude celokupno isplaćena, jer je to bio preduslov za početak radova", upitao je direktor Koridora.
Kako je istakao, da nije Vlada Srbije koju vodi premijer Aleksandar Vučić obezbedila novac koji je isplaćivan sukcesivno u periodu od početka 2013. do 2016. godine, auto-put se nikad ne bi završio, odnosno ne bi bio ni započet.
Đurović je u tom smilsu ocenio i da bi bilo daleko više kašnjenja i štete da se lično premijer Aleksandar Vučić nije uključio i naložio rešavanje ovih problema.
Prema njegovim rečima bivši ministar Ilić i bivša vlast ne samo da nisu radili svoj posao, nego su ostavili velike probleme koji su prouzrokovali kašnjenje i štetu.
"O svemu ovome sam obavestio Ministarstvo građevinarstva, saobaraćaja i infrastrukture još 2014. godine, a zatim i 2016. godine. Još jednom ponavljam da se premijer Vučić nije založio za rešavanje ovih problema, auto-put nikada ne bi bio gotov, a šteta bi se merila u stotinama miliona evra", podvukao je.
Radna grupa dala objašnjenje za kašnjenje
Kako je rekao, deo izveštaja koji je uradila radna grupa Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koji kaže da je došlo do kašnjenja je tačan, što i nije tajna, jer sve ove informacije se sve vreme nalaze i na sajtu "Koridora Srbije".
"Međutim, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture nema stručne ljude iz oblasti građevine sa posedovanjem odgovarajućih licenci, kao ni ljude sa poznavanjem međunarodnih Fidik procedura po kojima se izvode radovi, niti je to njihov posao" naveo je Đurović.
Govoreći o poslovanju Koridora podvukao je da se revizorske kuće u periodu 2012. do 2016. godine radile revizije što po nalogu države, što po nalogu kreditora (EBRD, EIB, Svetska banka), kao i Državna revizorska institucija, koja je na kraju 2016. godine, nakon petomesečne kontrole, donela pozitivan izveštaj o radu "Koridora Srbije".
Đurović je ukazao da je Radna grupa u drugom delu izveštaja dala objašnjenje za kašnjenje i konstatovala činjenično stanje i precizirao osnovne razloge za kašnjenje radova na nekim delovima.
"Loši idejni i glavni projekti koji su urađeni u periodu od 2003. do 2009. godine, neisplaćena eksproprijacija, koja je morala biti isplaćena u periodu 2010. do 2012. godine, što je bila obaveza bivše vlasti prema bankama kreditorima", kaže Đurović i podvlači da bez isplaćene eksproprijacije nema početka radova.
Takođe, loši ili neizvršeni istražni radovi su prouzrokovali nove projekte, dodatne radove i proširenje zone eksproprijacije, što je sve zajedno prouzrokovalo produženje rokova i štetu, rekao je direktor "Koridora Srbije".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар