Sve je pošlo naopačke za vrapce i mačke...

Zima i led koji je okovao gotovo celu Srbiju teško pada i napuštenim životinjama – hrane i vode na ulici ima malo, a svakodnevno im prete promrzline i bolesti. Za neke su ti prizori bili dovoljni da se pokrenu i da im pomognu.

Do povređenih pasa i mačaka Hitna pomoć stiže za najviše dvadeset minuta. Dnevno bude i do trideset takvih poziva. Tu su da pruže prvu pomoć, ali i da ih trajno zbrinu u prihvatilištima.

"Ima ih mnogo sada zbog ove poledice, dosta su česte i saobraćajne nezgode. Naši ljubimci nažalost tu stradaju ne stignu da pređu ulicu, tako da imamo i dosta trauma, dosta životinja koje su udarene. Zatičemo i povređene i promrzle životinje, naročito je nezgodno ako dođe do nekog obimnijeg krvarenja", kaže Tijana Stanojković iz JKP "Veterina Beograd".

Da dođu do svake ugrožene životinje trude se i u Pančevu. Kapaciteti azila su puni. Ipak, za svaku napuštenu macu ili kucu nađu mesto. Obezbedili su i hranitelje.

"Kod hranitelja imamo postavljene kućice gde borave mace i kuce i biće ih još i više tako da su to sterilisane kuce. Znamo da hranitelji nikada neće dozvoliti smrzavanje životinja", kaže Anica Košara, JKP ZOO Higijena Pančevo.

Koliko je zima nemilosrdna pokazuje i primer Srećka. Pas lutalica, kako bi se prehranio izujedao je kola na ulici.

"Moramo da vidimo kako napuštene životinje možemo da sklonimo sa ovog velikog minusa da uvek imaju vodu koja nije zamrzla i da imaju hranu. Ono što je ovog trenutka najvažnije ne treba zaboraviti da životinje nisu samo psi i mačke, već su tu i ptice koje takođe zahtevaju određenu prehranu", kaže Elvir Burazerović iz "Orke".

Slika sa Zemunskog keja gde su laboduvi okovani ledom pokrenula je mnoge. Četiri ptice su izgubile borbu za život. Peti je preživeo samo zahvaljujući zabrinutima. U noćnoj akciji spasavanja labudova mnogi su rizikovali život. Može i mora bezbednije, upozoravaju upućeni.

"Važno je da se po ledu kreću ležeći da rasporede što više svoju težinu po ledu. Isto tako je veoma važno da budu na neki način vezani da ima ko da ih izvuče nazad jer upadanje u hladnu vodu može da bude jako nezgodno iz prostog razloga, vrlo brzo dolazi do hipotermije, dolazi do smrzavanja, ruke otkazuju sve otkazuje i čovek više ne može da se kreće normalno", kaže Aleksandar Gavrić iz organizacije "Animal Rescue Serbia". 

Primeri humanih građana pokazuju da temperatura ispod nule može i da motiviše. Sa ulice su pse i mačke lutalice sklonili i oni koji ranije na to nisu bili spremni.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом