Počela obnova Franjevačkog samostana u Baču

EU je za obnovu jednog od najstarijih sakralnih spomenika kulture u Srbiji odredila 890.000 evra. Radovi na obnovi samostana, koji su osnovali krstaši, počeli su u novembru a+* moraju se završiti za 17 meseci. Na terenu su i arheolozi zahvaljujući čijim otkrićima će, kažu, biti jasniji istorijski tokovi na tom prostoru.

Od 2014. novac je bio spreman, ali je obnova Samostana u Baču krenula tek u novembru prošle godine.

"Trebalo je vremena za tenderske procedure, a imali smo i neki zastoj na samom terenu. Eto, dobra je vest da je to ipak počelo", kaže Slavica Vujović iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Počelo se kada je okončano nerazumevanje o obnovi između vlasnika Samostana, Franjevačkog reda, i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Sada, kada je obnova u toku, uradiće se nove instalacije za struju, vodu i grejanje, a biće obnovljeni fasada i krov. Samostanu pomoć obećava i lokalna samouprava.

"Između ostalog, mi ćemo preuzeti određene obaveze gde ćemo spremiti i biti u obavezi da pripremimo energente sa svaku grejnu sezonu i naravno obezbediti i nadzor", ističu iz Opštine Bač.

Samostan su osnovali kanonici svetog groba jerusalimskog, a zatim su ga preuzeli franjevci. Posle osvajačkih pohoda Sulejmana Veličanstvenog, vek i po bio je i džamija. Od polovine 12. veka uvek je bilo života među ovim zidinama. Pre nego što počnu radovi koji će ih spasti od zuba vremena, arheolozi su na terenu.

"Imamo dosta starije nalaze nego što je taj iz 12. veka. Odlazi duboko u neka antička, neka kasnoantička vremena i mi ćemo imati saznanja koja su, ustvari, potpuno nova", napominje Slavica Vujović.

I koja će, kažu, otkriti šta se u antička vremena dešavalo na granici Rimskog carstva i varvarskih oblasti. Kada neimari odu, Samostan će svoja vrata otvoriti posetiocima.

"Da veliko značajno bogatstvo koje samostan u sebi ima postane dostupno svim stanovnicima Bača. Nažalost, postoje žitelji Bača koji nikad nisu bili u Franjevačkom samostanu", ukazuje arheolog Vesna Glavočević, direktorka Fonda "Vekovi Bača".

Biće više i turista, nadaju se Bačlije. Jer na kraju puta, deo samostana će biti muzej i centar za izučavanje prošlosti ovog spomenika kulture i Franjevačkog reda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом