Policija najavljuje strožu kontrolu saobraćaja

U Srbiji se 2016. dogodilo hiljadu i po saobraćajnih nesreća više nego prethodne godine. U njima je do danas poginula 591 osoba, koliko i u 2015. Međutim, saobraćaj se, naročito na tranzitnim koridorima u Srbiji, povećao skoro 30 odsto, a u špicevima letnje sezone smo imali i po 100.000 vozila na auto-putu Beograd–Niš.

Broj prekršaja u saobraćaju ove godine je oko milion , a i dalje su najčešći – prekoračenje brzine, alkohol i nepoštovanje saobrćajne signalizacije. Ove godine isključeno je iz saobraćaja oko 50.000 pijanih vozača, a alkohol je u skoro 10 odsto slučajeva uzrok nesreća sa tragičnim posledicima.

Najkritičniji deo dana je period od 16 do 6 časova ujutro, kada je 50 odsto veća mogućnost da poginete kao učesnik u saobraćaju nego u toku dana. Do sada nije bilo mogućnosti da se kontroliše brzina u noćim uslovima, ali već sada, nabavkom novih uređaja, možete biti snimljeni, i vaša prijava prosleđene sudiji za prekršaje.

"Nabavili smo nove infracrvene radare, koji mogu da detektuju tablice i automobile i u potpunom mraku. Počećemo od Nove godine sa rigoroznom kontrolom saobraćaja i merenjem brzine bez zaustavljanja i sa njim", kaže Boban Milinković, zamenik načelnika saobraćajne policije MUP-a Srbije.

U MUP-u kažu da će u 2017. godini, a i za novogodišnje praznike, kontrola biti usmerena i na vezivanje pojaseva, kako na prednjim tako i na zadnjim sedištima, ali i na bezbedni transport dece u sedištima i korpama.

"Od početka godine, na putevima u Srbiji je poginulo devetoro dece starosti do 14 godina, što je za četiri manje u odnosu na 2015. godinu, tako da u tom delu je stanje povoljnije", rekao je Milinković.

Vozači će u 2017. morati da se suoče i sa novim metodama kontrole korišćenja mobilnog telefona. Naime, MUP je najavio kamere sa dobrim objektivima, koje će moći iz velike daljine da zabeleže taj prekršaj – tablicu i lik vozača koji koristi mobilni – tako da više neće biti dileme oko dokumentovanja prekršaja. 

Ove godine, kažu u MUP-u, prvi put su korišćeni motocikli bez obeležja za snimanje vozača koji telefoniraju, i to se pokazalo efikasnim, pa će se sa tom praksom nastaviti.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом