Zlatno doba novogodišnjeg vašara ostalo u sedamdesetim

Beogradski Novogodišnji vašar ima tradiciju dugu 56 godina. Iako se organizatori trude da zabavnim programom privuku što veći broj posetilaca, čini se da je zlatno vreme novogodišnjeg vašara, zauvek ostalo u šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog veka. Tada su u Beograd, samo zbog vašara, dolazili ljudi iz svih bivših jugoslovenskih republika.

Novogodišnji vašar je nekada bio mesto okupljanja cele porodice. Tu se obnavljala garderoba, kupovalo pokućstvo, a i hrana je na vašaru bila jeftinija. Tiskalo se i pored tezgi gde su se prodavale čestitke.

Dok su mame kupovale, tate su obično bile zadužene da paze decu i kupuju im žetone za vratolomne sprave koje su po tradiciji uvek bile u Hali 1. Tu su sada neki novi klinci. Mada i njih je sve manje. Mobilni telefoni su uzeli danak, pa današnja deca radije učestvuju u virtuelnim igricama.

Može li se novogodišnjem vašaru vratiti stari sjaj?

"Omogućili smo da vašar bude besplatan za sve posetioce, besplatne su i predstave koje se za decu u Hali 2 održavaju više puta u toku dana, pa se nadamo da će mame i tate, bake i deke dovoditi decu i pričati im kako je nekada bilo na vašaru", kaže Aleksandar Ivković iz "Beogradskog sajma".

Kako nekada tako i sada – obilazak sajma završava se kod štandova sa hranom, jer kako otići sa vašara bez pljeskavice u lepinji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом