Ko krade struju, koliko i kako?

Od početka godine EPS je zbog krađe struje podneo više od 8.150 krivičnih prijava a vrednost ukradene električne energije premašuje milijardu dinara. Kontrola brojila je stalna, ali sve je više i vanrednih akcija. Tamo gde je bilo najviše sumnji na neovlašćenu potrošnju prošlog meseca, preduzimaju se i dodatne mere provere.

Najviše krađa struje otkriveno je u privatnim radnjama, pekarama, ugostiteljskim objektima, manjim fabrikama. Nisu retkost ni privatne kuće koje se greju na struju, a posebno stambene zgrade gde često budu oštećeni građani koji redovno plaćaju.

Ankete pokazuju da su potrošači za redovne kontrole potrošnje.

Uz stalne kontrole, od prošlog meseca "EPS Distribucija" i dodatno prati potrošnju i upoređuje je sa prošlogodišnjom u isto vreme.

"Kontrole su sistemske. U decembru, novembru intenzivirana je na teritoriji zapadne Srbije, Čačka, Šapca, a bilo je u Nišu. Samo na teritoriji Niša u proteklih mesec dana otkrivena je 81 neovlašćena potrošnja i na ime toga naplaćeno nešto manje od 30 miliona dinara", kaže Sandra Alagić iz "EPS Distribucije" .

Radi sprečavnja nelegalne potrošnje struje kontrolu rade po još dva osnova.

"Mi izlazimo i vanredno po prijavi građana. A sada smo radili i analizu potrošnje svih korisnika distributivnih usluga na teritoriji Srbije i akcenat smo isto stavili na one koji nemaju potrošnju, gde je potrošnja nula ili gde je drastično opala potrošnja u proteklom periodu", kaže Sandra Alagić.

Iako je naplata sve bolja, privreda i građani za struju i dalje duguju oko 20 milijardi dinara.

"Nažalost jedna manja grupa do sedam odsto kupaca konstantno duguje za električnu energiju. To je predmet obustava i svih aktivnosti za naplatu duga", kaže Radovan Stanić, direktor Direkcije za javno snabdevanje EPS-a.

Inače, MMF i Svetska banka traže od EPS-a da poboljša naplatu i smanji gubitke, ne samo tehničke na mreži već posebno krađu struje.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње