Ko krade struju, koliko i kako?

Od početka godine EPS je zbog krađe struje podneo više od 8.150 krivičnih prijava a vrednost ukradene električne energije premašuje milijardu dinara. Kontrola brojila je stalna, ali sve je više i vanrednih akcija. Tamo gde je bilo najviše sumnji na neovlašćenu potrošnju prošlog meseca, preduzimaju se i dodatne mere provere.

Najviše krađa struje otkriveno je u privatnim radnjama, pekarama, ugostiteljskim objektima, manjim fabrikama. Nisu retkost ni privatne kuće koje se greju na struju, a posebno stambene zgrade gde često budu oštećeni građani koji redovno plaćaju.

Ankete pokazuju da su potrošači za redovne kontrole potrošnje.

Uz stalne kontrole, od prošlog meseca "EPS Distribucija" i dodatno prati potrošnju i upoređuje je sa prošlogodišnjom u isto vreme.

"Kontrole su sistemske. U decembru, novembru intenzivirana je na teritoriji zapadne Srbije, Čačka, Šapca, a bilo je u Nišu. Samo na teritoriji Niša u proteklih mesec dana otkrivena je 81 neovlašćena potrošnja i na ime toga naplaćeno nešto manje od 30 miliona dinara", kaže Sandra Alagić iz "EPS Distribucije" .

Radi sprečavnja nelegalne potrošnje struje kontrolu rade po još dva osnova.

"Mi izlazimo i vanredno po prijavi građana. A sada smo radili i analizu potrošnje svih korisnika distributivnih usluga na teritoriji Srbije i akcenat smo isto stavili na one koji nemaju potrošnju, gde je potrošnja nula ili gde je drastično opala potrošnja u proteklom periodu", kaže Sandra Alagić.

Iako je naplata sve bolja, privreda i građani za struju i dalje duguju oko 20 milijardi dinara.

"Nažalost jedna manja grupa do sedam odsto kupaca konstantno duguje za električnu energiju. To je predmet obustava i svih aktivnosti za naplatu duga", kaže Radovan Stanić, direktor Direkcije za javno snabdevanje EPS-a.

Inače, MMF i Svetska banka traže od EPS-a da poboljša naplatu i smanji gubitke, ne samo tehničke na mreži već posebno krađu struje.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом