Za opštine pogođene migrantskom krizom 5,4 miliona evra

U Srbiji je trenutno oko 6.000 migranata. Nemačka vlada je preko Nemačke razvojne banke izdvojila 5,4 miliona evra za potrebe gradova koji su pogođeni migrantskom krizom.

Većina migranata je u ovim hladnim danima na toplom u prihvatnim centrima, ali nisu prepušteni sami sebi ni oni koji ne žele u kampove već ostaju u parkovima.

Odluka da napuste dom najteža je u životu. Na severu zemlje, na korak od Evropske unije, u improvizovanim kampovima na Horgošu i Kelebiji, boravi stotinak migranata. Prihvatni centar u Subotici trenutno zbrinjava njih 150, koliki je i kapacitet tog kampa.

U beogradskim parkovima manje ih je nego leti. Ne žele u prihvatne centre. Dok čekaju da krenu ka krajnjem cilju, spavaju na otvorenom.

"Najveći problemi ljudi koji dolaze u našu zemlju jesu problemi smeštaja, psihološki problemi, problemi koji se javljaju sve više usled teških uslova u kojima se nalaze, nemogućnosti da nastave dalje, isto tako i finansijskih problema. Njima je potrebna i higijena, brza i fer procedura, pristup zdravstvenoj zaštiti. Potrebno je obezebditi odeću, obuću, još hrane", kaže Radoš Đurović iz Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila.

Srbiju dnevno, legalno, napusti tridesetak migranata. Oko 50 uđe u zemlju. Prva stanica - Prihvatni centar u Preševu. Upravo tu je i potpisan ugovor kojim Nemačka vlada donira 5,4 miliona evra kako bi se poboljšali uslovi u 14 opština i gradova koji su na balkanskoj ruti. Novac će se trošiti na rekonstrukciju škola, bolnica, sigurnih kuća.

Ugovore je u Preševu potpisao ministar Aleksandar Vulin sa predstavnicima tih gradova.

"Ovo je značajna pomoć za naše lokalne samouprave. Pored novca veoma je značajno to da neko van granica prepoznaje ono što smo radili i što radimo da pomognemo migrantima. Ujedno ovo je zahvalnost i građanima na strpljenju koje su pokazali i koji su doprineli da migranti uvek budu dostojanstveno dočekani i zbrinuti. Sve ovo što budemo izgradili, škole, puteve, objekte sve će to ostati građanima kada migrantska kriza prođe", izjavio je ministar Vulin.

Direktor kancelarije u Beogradu Nemačke razvojne banke Arne Gros izrazio je zadovoljstvo zbog potpisivanja sporazuma i što će donacija pomoći običnim ljudima.

"Sporazum je važan za građane koji su morali dosta toga da trpe tokom migrantske krize. Drago mi je što smo deo pomoći i što pomažemo", ukazao je Gros.

Ministar Vulin je ponovio da Srbija nije izazvala migratsku krizu i da Srbija ne može da je zaustavi, ali želi da pomogne da migranti dobiju pristojne uslove za boravak i da se osećaju dostojanstveno.

Sporazumom je predviđeno finansiranje 27 pojedinačnih projekata u 14 gradova i opština, a nemačka vlada je preko Nemačke razvojne banke izdvojila 5,4 miliona evra za potrebe gradova koji su pogođeni migrantskom krizom.

U poslednje dve godine svet se suočio s jednom od najvećih migrantskih kriza tokom koje je stradalo na hiljade migranata pokušavajući da dospeju do zemalja Evropske unije. Na tom putu dobijaju pomoć, ali su i izloženi nasilju, krijumčarima, ksenofobiji. 

Broj komentara 3

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 30. mart 2025.
15° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom