Veća izdvajanja za obolele od retkih bolesti

Srbija još nema registar obolelih od retkih bolesti, tako da ne znamo tačan broj obolelih ali ni koje su sve retke bolesti zastupljene u Srbiji. Ipak, iz godine u godinu, država za lečenje tih pacijenta izdvaja više novca.

Predsednica Nacionalne organizacije za retke bolesti Marija Joldić ističe da se na izradu registra obolelih od retkih bolesti još uvek čeka.

"Ne znamo da li će se oboleli od retkih bolesti naći u registru sledeće godine, a ako počne primena Zakona o evidencijama u zdravstvu nadamo se da će početi izrada registra", kaže Joldićeva.

Navodi da su predviđena veća izdvajanja za retke bolesti naredne godine.

"Što se tiče izdvajanja za retke bolesti za sledeću godinu komisija je tražila za urođene bolesti metabolizma 1,1 milijardu dinara za iduću godinu, pa se nadamo da će tako i biti", naglašava Joldićeva.

Dosadašnja izdvajanja bila su 600 miliona dinara, a Joldićeva objašnjava da je ove godine proširena komisija i nabavljaće se lekovi i za retke oblike raka.

Država negde pomaže, a za neke važne stvari ipak nema dovoljno novca. Linija za psihosocijalnu pomoć bila je finansirana iz fondova Evropske komisije, a nastaviće sa radom zahvaljujući čeku američke kompanije "Boston sajantifik" koja je obezbedila novac za godinu dana.

"Država nažalost ne pomaže udruženja, mi se finansiramo do sada iz Evropske komisije, a nakon toga smo počeli da tražimo donacije od kompanija kako bi ovaj servis podrške koji se zove besplatna linija pomoći za obolele od retkih polesti nastavio da radi i naredne godine", ističe predsednica Nacionalne organizacije za retke bolesti.

Liniju pomoći čine psiholog, socijalni radnik i advokat koji svakodnevno pružaju besplatnu podršku i pomoć na broju 0800/333-103 ili putem imejla linijapomoci@norbs.rs.

Za godinu dana rada, besplatnu liniju pomoći koristilo je više od 1.100 obolelih i članova njihovih porodica, a skoro 70 odsto poziva bilo je u vezi sa ostvarivanjem prava iz zdravstvene i socijalne zaštite.

Budžet za zdravstvo naredne godine veći je za 886 miliona u odnosu na ovogodišnji. Obezbeđena su i sredstva za opremanje Kliničkog centra Niš koji treba da počne da radi naredne godine, ali i sredstva za izradu jedinstvenog registra svih obolelih od dijabetesa, što je i obećano nedavno prilikom obeležavanja Svetskog dana dijabetesa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом