уторак, 29.11.2016, 08:37 -> 10:46
Извор: РТС
Kupovina bebi opreme udar na kućni budžet
Novi član porodice ukućanima donosi mnogo radosti, ali, sasvim sigurno, i nove troškove. Roditelji su spremni da potroše mnogo, a prodavci da ponude raznovrsno.
Za dolazak bebe roditelji potroše više od prosečne plate. Ističu da za za početak na osnovne stvari za bebu potroše najmanje pedeset hiljada dinara.
Možda su neki skromniji, ali, kako potvrđuju prodavci, prva kupovina košta od sedamdeset do sto hiljada dinara.
"Potrošni proizvodi, to su benkice, pelene, kozmetika, i tu je negde prosečan račun oko dvadeset hiljada dinara. Međutim ono što određuje koliki će vam biti iznos na kraju na računu, zapravo su artikli iz grupe krupne opreme. Kolica imamo od šest do onih koja koštaju preko sto hiljada i verujte i ona se prodaju", objašnjava navodi Jelena Ančić iz prodavnice bebi opreme.
U želji da za dete pazare najskuplje, smatrajući da je to i najbolje, roditelji su spremni da se odreknu i neophodne opreme za bebu.
"Mogu slobodno da kažem da su kolica postala neka vrsta statusnog simbola, kao što je mobilni telefon, automobil, ručni sat, pa se onda odlučuju da ne kupe autosedište iako ono može da spasi život detetu u nekim nepredviđenim situacijama, ali znate to stoji u automobilu i to se ne vidi, a kolica su nešto što se vidi, što roditelji voze i da drugi mogu da vide kakva oni kolica imaju, navodi Ančić.
Kako bi uštedeli novac, roditelji se snalaze, nasleđuju bebi opremu, ali i kupuju u zemljama regiona.
"Jer je kod nas u zemlji je mnogo skuplja oprema, i ne samo da je skuplja nego je i nižeg kvaliteta, dakle bolji kvalitet za iste pare ili jeftinije pare možete da kupite u zemljama u okruženju, čak i da pokrijete gorivo i da prođete jeftinije, ako uzmemo da je to neki osnovni paket, dečja kolica, krevetac, autosedište, možete da uštedite čak i do 250 evra za te neke prve stvari", objašnjava Jasmina Mihnjak iz prodavnice "Bebac"
Stručnjaci tvrde da srpski trgovci na bebi opremu stavljaju visoke marže, odnosno da na svakom proizvodu zarađuju čak 60 odsto.
"Najmanje što mora da se uradi to je da u formiranju takvih cena budu primenjeni ekonomski kriterijumi, da to bude pod kontrolom eksperata koji se bave cenama u okviru Ministarstva trgovine, turizma i usluga, koji sigurno mogu vrlo brzo da utvrde koji je to realan nivo cena i da se postave određeni okvir, koji će obezbediti profitabilno poslovanje, ali ne zgrtanje izuzetno velikih profita.
Smanjenje cena bebi opreme, saglasni su i roditelji i stručnjaci, bio bi samo jedan od podsticaja rađanju u Srbiji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар