Preko upravnika do stanodavca po porez

Uz novi Zakon o stanovanju zgrade u Srbiji dobiće svojevrsne kućepazitelje – upravnike, bili oni komšije ili profesionalci. Trebalo bi da uz njih zgrade izgledaju lepše i čistije. Oni bi se mogli pokazati i kao pravi lek za staru boljku – stanodavce koji decenijama zarađuju od podstanara, a za to državi ne plaćaju nikakav porez.

Protivno zakonima, većina stanodavaca drži zakupce bez ugovora, dešava se da im uskraćuje pravo da se prijave na novoj adresi, ne plaća porez na prihod od izdavanja stana. Ne strepe ni da će zbog toga platiti kaznu, kažu u udruženju podstanara. Za više od 20 godina postojanja nisu čuli da je inspekcija pokucala na vrata nekog stanodavca.

"Mislimo da to nijedna inspekcija ne radi. Mi smo dobijali pisane odgovore iz Poreske uprave gde su oni rekli da slobodno podstanari podnose prijave protiv svojih stanodavaca, a oni će tada da reaguju, međutim problem je što podstanari to ne smeju da čine jer bi već sledećeg dana kada bi stanodavac saznao za tu prijavu podstanar dobio otkaz stanovanja", objašnjava Mirko Mirković iz Udruženja podstanara "Velegrad".

Koliko zakupci koriste mogućnost da anonimno alarmiraju državu na poreske nepravilnosti stanodavaca, koliko inspekcija kontroliše tu oblast i kakvi su rezulati tih nadzora, u Poreskoj upravi nisu odgovorili RTS-u. Nisu hteli da govore ni u Udruženju stanodavaca Srbije.

Velikom broju stanodavaca država teško može da uđe u trag. Republički zavod za statistiku ima neke informacije, ali po zakonu ne može da ih da državnim organima da bi napravili bazu podataka o stanodavcima. Novi zakon, koji u skupštinskoj proceduri treba da se nađe do kraja meseca, nudi rešenje – u stambene zgrade uvodi upravnika.

"Njemu je stavljeno u obavezu, između ostalog, da prima podatke od svih vlasnika stanova koji izdaju stan u zakup, a samim tim će imati obavezu da te podatke dostavi državnim organima, između kojih je i Poreska uprava", ukazuje Mirković.

U borbi protiv sive ekonomije poželjne su razne metode – čak i smanjiti porez da bi ga više stanodavaca platilo, smatraju upućeni.

"Ako je visoka stopa počinje tzv. poreska evazija ili izbegavanje plaćanja poreza. Ako hoćete svi da ga plaćaju, a da budžet bude pun – dovoljno je niska stopa, pet do 10 odsto na godišnjem nivou je sasvim dovoljan prihod s obzirom na to da u Beogradu ima oko 150.000 podstanara", objašnjava Radojka Nikolić, urednica časopisa Biznis i Ekonometar.

Kolika bi bila zarada na nivou države pokazuju i procene da u Srbiji ima više od pola miliona podstanara.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом