Proslavljena ktitorska slava Visokih Dečana

U manastiru Visoki Dečani je proslavljena ktitorska slava Stefana Dečanskog u prisustvu nekoliko stotina vernika iz centralne Srbije, Crne Gore, Makedonije i sa Kosova i Metohije.

Svetu arhijerejsku liturgiju povodom slave manastira Visoki Dečani služio je episkop Raško-prizrenski Teodosije sa sveštenstvom i monaštvom.

"Današnji dan najbolje svedoči koliko je njegovo ime sveto i poštovano u srpskom narodu i danas je za nas pravi praznik. Ne samo da se čovek oseća kao deo ovoga sveta, materijalnog, prolaznog, zemaljskog, danas se svi osećamo kao deo carstva nebeskog, danas su sa nama i anđeli i svetitelji, svi smo zajedno proslavljali svetoga velikomučenika, ispovednika i jednog od najsvetijeg u srpskom rodu zajedno sa svetim Savom i drugim Nemanjićima", rekao je vladika Teodosije.

I ove godine, kako prenosi TV Most iz Zvečana, slavi Sv. Stefanu Dečanskom prisustvovali su i raseljeni Srbi iz Đakovice kao i predstavnici Srba u pokrajinskim institucijama.

"Mislim da je poruka jasna i precizna svim međunarodnim institucijama u Srbiji kao i na prostoru Kosova i Metohije", rekao je  predsednik Udruženja Srba iz Đakovice Đokica Stanojević.

Svim Srbima u rasejanju poručio je da se ne odriču svoje svetinje, svojih korena, svoje vere i da se ne odriču kolektivnog povratka.

"Poruka miru, ali i još većem radu i naporu koji treba da uložimo kao narod da bi život bio bolji i da bi se sve naše svetinje, koje nisu obnovljene, obnove i da zasijaju sjajem kao što sijaju ovi hramovi ovde", rekao je zamenik kosovskog premijera Branimir Stojanović.

"Danas sam ovde u ime Vlade Srbije i Kancelarije za Kosovo i Metohiju da proslavimo današnji praznik i da proslavimo slavu ovog manastira. Puno mi je srce kada vidi ovako punu crkvu i nadamo se da će se ovako i nastaviti, danas je veliki praznik ne samo za ovaj manastir nego i za ceo srpski narod", rekao je oficir za vezu Dejan Pavićević.

Manastir Visoki Dečani jedan je od četiri manastira na Kosovu i Metohiji koji se nalazi na listi svetske kulturne baštine Uneska.

Gradnja manastira završena je 1335. godine, a freskopis 1350. godine.

U ovom manastiru koji je danas pod zaštitom vojnika KfOR-a počivaju mošti Stefana Dečanskog.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом