Potpisani prvi ugovori za uvođenje 23 inovativna leka

U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje potpisani su prvi ugovori sa proizvođačima inovativnih lekova, što će stvoriti uslove da pacijentima budu dostupna 23 inovativna leka o trošku obaveznog zdravstvenog osiguranja. Potpisivanje ugovora sa 11 farmaceutskih kompanija traje do petka, potom listu usvaja Vlada, a onda se raspisuje tender. Očekuje se da najkasnije početkom 2017, pacijenti u Srbiji konačno počnu da dobijaju najsavremenije lekove.

Čekalo se više od pet godina da inovativni lekovi posle tolike pauze ponovo budu dostupni pacijentima u Srbiji.

Na listu su stavljeni lekovi za decu koja imaju plućnu hipertenziju, usporen rast zbog hroničnog oboljenja bubrega. Za odrasle su stavljeni lekovi namenjeni posle transplantacije, za hematološke pacijente, one koji imaju Hočkinov limfom ili milofibrozu i onkološke pacijante sa karcinomom jetre, prostate, jajnika i kože, sa ili bez mutiranog gena. 

Posebni ugovori potpisuju se za lekove iz četiri grupe: tri leka za najteža oboljenja u pedijatriji, četiri leka za transplantirane bolesnike, četiri leka za teška hematološka obolenja, sedam lekova za onkološka teška oboljenja.

Prvi ugovor potpisan je sa farmaceutskom kućom "Bajer", a na pozitivnu listu biće uveden njihov inovativni lek za karcinom jetre.

"Nama je izuzetno drago zbog svih naših pacijenata koji će sada moći u određenom stadijumu nažalost svoje poodmakle bolesti bar približno terappiju koju u svetu naše kolege koriste bar poslednjih desetak godina", istakao je Marijan Novaković iz Sekcije za borbu protiv melanoma Srpskog lekarskog društva.

U RFZO tokom dana biće potpisani ugovori sa četiri farmaceutske kompanije, dok će sa preostalih sedam ugovori biti potpisani do kraja nedelje.

"Posle više godina naši osiguranici imaće pravo na inovativne lekove na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja", rekla je direktorka RFZO Verica Lazić nakon potpisivanja ugovora.

Podsetila je da je će na pozitivnu listu biti stavljena 23 leka, za koje je prioritete utvrdila Centralna komisija za lekove, a zatim usvojio UO RFZO.

"Od 23 leka, 18 lekova ide kroz modele posebnih ugovora, dok će pet ići na listu bez modela posebnih ugovora", pojašnjava Lazićeva.

Direktorka RFZO podseća da je ovo prvi put da se medikamenti na pozitivnu listu lekova stavljaju kroz modele posebnih ugovora, što je praksa u razvijenim zemljama.

"Nadamo se da će ova praksa zaživeti u Srbiji tako da osiguranici u skladu sa raspoloživim sredstvima dobiju što više inovativnih lekova na teret sredstava obaveznog osiguranja", naglasila je Lazićeva.

Za 23 inovativna leka ove godine opredeljeno je 996,5 miliona dinara, a direktorka zdravstvenog fonda očekuje da će već naredne godine na pozitivnoj listi biti još inovativnih lekova u skladu sa prioritetima Centralne komisije za lekove.

Predsednik Udruženja proizvođača inovativnih lekova Bojan Trkulja kaže da je potpisivanje ugovora odlična vest za osiguranike u Srbiji, napominjući da posle dužeg niza godina "ponovo imamo priliku da se lečimo na najbolji način".

"Sledi i zvanično proglašenje odluke od strane Vlade Srbije, objavljivanje u Službenom glasniku, onda se raspisuju tenderi na osnovu kojih će ovi lekovi krenuti u nabavku. To jeste procedura koja će trajati neko vreme, ali mislim da smo napravili veliki korak i potrebno je da iskažemo malo strpljenja da bi pacijenti dobili lekove", istakao je Trkulja.

Dodao je da će inovativni lekovi biti samo za određene grupe pacijenata.

"Više od 100 zahteva stoji u Fondu i podržavamo inicijativu ministra zdravlja koji je najavio da ćemo do 2020. godine da se vratimo u red zemalja koje redovno obnavljaju listu inovativnim lekovima. Očekujemo da budemo deo strategije za ostvarenje tih ciljeva", dodaje Trkulja.

U svetu se, kaže Trkulja, godišnje pojavi između 20 i 30 inovativnih lekova. "Neophodno je da imamo takav tempo da bismo sustigli one zemlje koje su nam pobegle", zaključuje Trkulja.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar poručuje da treba biti realan, jer, kao napominje, ne mogu svi zahtevi da se ispune. "Idemo po prioritetu - tu su deca, mladi, maligna oboljenja. Stručne komisije su gledale gde će efekat da bude najveći i to će biti prioritet. Važno je da je ovo krenulo, a kako naša finansijska situacija bude bolja, tako ćemo imati više sredstava", dodaje Lončar.

Za prvu grupu inovativnih lekova koji će o trošku države biti dostupni pacijentima izdvojeno je gotovo milijardu dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом