недеља, 20.11.2016, 23:00 -> 23:26
Извор: РТС
Četiri decenije izučavanja japanskog jezika u Srbiji
"Studije japanologije – tradicija i izazovi budućnosti", tema je koja je okupila japanologe, a o kojoj su, osim profesora i pisaca, diskutovali i studenti. Time je obeleženo četiri decenije od početka nastave japanskog jezika na prostorima jugoistočne Evrope. Lektorat za japanski jezik Filološkog fakulteta brzo je prerastao u Grupu za japanski jezik i književnost, a danas je to studijski profil japanski jezik, književnost i kultura.
Pre četrdeset godina, kada je počeo da se izučava kod nas, japanski jezik je slušalo petnaest studenata. Sada ih ima 600 godišnje.
"Nikada nisam osetila zamor. Mi smo divno radili, studenti su uživali, učili, dolazili su ovde bez ikakvog predznanja japanskog jezika, pa čak i sa vrlo oskudnim znanjima o Japanu kao civilizaciji. Međutim, za četiri godine oni su neverovatno dobro uspevali da nauče i japanski jezik i sve ono što je važno u vezi sa japanskom kulturnom tradicijom", rekla je dekanka Filološkog fakulteta prof. Ljiljana Marković.
A u godini jubileja sakupili su se japanolozi kako bi govorili o odnosu obrazovanja, informacija, znanja.
"Govorila sam o odnosu japanskog jezika i poezije. Nadam se da će u budućnosti veza između kultura, literature i jezika biti znatno snažnija", kaže profesorka Takiro Arai.
Profesor Andrej Bekeš iz Ljubljane ističe da su ograničili broj studenata.
"Japanske studije su jako popularne, popularnije čak nego kineske studije, i imamo dva puta više ljudi koji bi želeli upisati nego što je mesta", dodao je Bekeš.
Planova za saradnju ima još.
"To je rad na velikom projektu 'Put svile', koji spaja sve naše prijateljske univerzitete u Japanu, a ima ih 17, sa našim univerzitetima koji su partneri duž puta svile – od Kine preko Turske, sve do Italije", rekla je Markovićeva.
A naši diplomci sada predaju u Rusiji, Americi, Grčkoj...
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар