петак, 18.11.2016, 18:40 -> 19:11
Извор: Танјуг
HIV sve više opšte društveni problem
Na skupu "Budućnost Srbije u borbi protiv AIDS-a" održanom u Skupštini Srbije istaknuto je da je HIV je sve više opšte društveni problem koji, bez zajedničkog angažovanja državnih institucija i organizacija civilnog društva, preti da postane veći jer se broj inficiranih iz godine u godinu uveća.
Učesnici skupa su se usaglasili da je HIV podjednako zdravstveni, socijalni i pravni izazov i da bez zajedničkog ozbiljnijeg angažovanja na usaglašenim aktivnostima prevencije, rada na povećanju kvaliteta lečenja, zaštite i pružanja pomoći kao i smanjenju stigma i diskriminacije prema osobama koje žive sa HIV/AIDS-om, preti da postane veći, a da posledice mogu da budu mnogo ozbiljnije i skuplje u odnosu na cenu prevencije.
U saopštenju je istaknuto da danas u svetu više od 37 miliona osoba živi sa HIV-om, dok u Srbiji sa HIV-om živi oko 3.000 ljudi, a da se pocenjuje da još oko 1.500 ni ne zna da ima ovaj virus jer je testiranje na HIV u našoj zemlji na niskom nivou u odnosu na druge evropske zemlje.
Savetnica predsednika Srbije Tomislava Nikolića, Jasmina Mitrović Marić rekla je da je u poslednje dve decenije Srbija učinila velike korake na ovom polju.
"Danas se o HIV-u otvoreno priča, planiraju se i sprovode programi prevencije, a posebna pažnja se poklanja aktivnostima koje imaju za cilj zaštitu i pružanje pomoći osobama koje žive sa HIV-om i AIDS-om", rekla je Mitrović Marić.
Podsećajući da je predsednik Srbije i do sada pružao podršku udruženjima osoba koje žive sa HIV/AIDS-om, ona je obećala da će se takva dobra praksa nastaviti i ubuduće s tedencijom podizanja saradnje na još veći nivo s ciljem predupređivanja posledica epidemije.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zaim Redžepović naglasio je da će to ministarstvo pružiti podršku udruženjima osobama koje žive sa HIV/AIDS-om i njihovom krovnom savezu da dođu do pravog rešenja kako bi se dobio kvalitetan predlog za standardizaciju usluge, kao i da ljudi koji žive sa HIV-om mogu da budu sigurni da će na putu za kvalitetniji život imati dobrog partnera u ministarstvu koje se bavi socijalnom politikom.
Prestavnik Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikolas Bizel je istakao da pored programa prevencije Srbija mora da razvije kvalitetne programe smanjenja stigma i dikriminacije prema svim vulnerabilnim grupama, pa tako i prema osobama koje žive sa HIV-om i AIDS-om.
Naglasio je i da je u najnovijem izveštaju o napretku Srbije u zadovoljavanju uslova pristupanja Evropska unija prepoznala da je stanje ljudskih prava u oblasti HIV/AIDS-a u Srbiji još uvek na nezadovoljavajućem nivou te da ima još mnogo toga da se uradi na tom polju, a da će Srbija imati punu podršku EU na tom putu.
Okrugli sto je okupio oko 60 predstavnika najviših državnih organa, institucija i nezavisnih tela Srbije, zatim međunarodnih organizacija, kao i organizacija civilnog društva i osoba koje žive sa HIV/AIDS-om, a organizovala ga je Unija organizacija Srbije koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV/AIDS-om (USOP).
Deo je projekta "Prema standardizaciji pružanja socijalnih usluga u zajednici za ljude koji žive sa HIV-om i AIDS-om u Srbiji" koji sprovodi USOP u okviru šireg programa "Podrške Evropske unije inkluzivnom društvu", koji EU finasira sa 5,4 miliona evra, a koji sprovodi Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Održavanje okruglog stola podržali su Skupština Srbije i farmaceutska kuća "GlaxoSmithKline" u okviru podrške društveno odgovornih projektnih aktivnosti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар