понедељак, 14.11.2016, 14:04 -> 19:38
Извор: РТС, Танјуг
Vukosavljević: Vlasništvo države u nacionalnim agencijama nije zabranjeno u EU
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević rekao je da ne postoji evropski propis koji zabranjuje vlasništvo države u novinskoj agenciji i istakao da je na Srbiji da proceni da li je u njenom interesu da ima nacionalnu novinsku agenciju.
Na skupštinskom Odboru za kulutru i informisanje Vladan Vukosavljević je rekao da će u narednih mesec dana biti doneta odluka o Novinskoj agenciji Tanjug, ali da ne želi da prejudicira kakav će taj stav biti.
"Nesporno je da država ne finansira Tanjug, ni za plate, ni za druge obaveze Tanjuga", istakao je Vukosavljević i dodao da je nesumnjivo reč o delikatnoj situaciji, imajući u vidu "ulogu i značaj Tanjuga".
Rekao je da je u skladu sa propisima i praksom EU da Srbija ne bude vlasnik, ali je u skladu i da može da ima 51 odsto i više vlasništva u novinskoj agenciji i dodao da se razmatraju različiti modeli.
U rešavanju pitanja Tanjuga, kaže, Srbija je zamolila za pomoć u oceni prakse postojanja novinskih agencija u državnom vlasništvu u EU.
Naveo je da i u okvirima Evropske unije postoje agencije koje su u javnom, državnom vlasništvu, kao što je slučaj u Sloveniji, Francuskoj, Hrvatskoj.
Prema njegovim rečima, osim načelnog principa da država odstupa iz vlasništva u medijima, pravilo je da većina zemalja EU ima novinsku agenciju gde je država vlasnik ili finansira njen rad.
Ministar kaže da ne postoji propis i praksa da države EU ne mogu biti vlasnici novinske agencije, i dodaje da nadležni u Srbiji zajednički treba da procene da li je u datim okolnostima državi u informativnom i političkom interesu da ima novinsku agenciju.
"Odgovor u ovom trenutku ne mogu da dam, u toku su detaljne analize", rekao je Vukosavljević navodeći da će u roku od mesec dana to biti poznato.
Objasnio je da se upravo ovih dana odlučuje o stavu da li je dobro ili nije dobro da država ima pretežno vlasništvo u novinskoj agenciji.
Ministar je rekao da će pitanje Tanjuga biti deo buduće medijske strategije na čijoj izradi se intenzivno radi, i koja će biti završena do decembra.
Vukosavljević je istakao da Tanjug ne može biti brisan iz registra APR dok ne izmiri sva dugovanja prema trećim licima.
"Prema zvaničnim izveštajima iz trezora, Tanjug je za devet meseci primio 137 miliona dinara od raznih organa i ustanova, na primer grad Beograd, Novi Sad, ministarstvo rada", objašnjava Ana Stevanović iz "Dosta je bilo".
Iako Srbija nije izolovano ostrvo sa rijaliti programima - to je globalni trend - nezavisna regulatorna tela poziva da izriču kazne za prostakluk. Do kraja godine, najavljuje medijsku strategiju i strategiju kulturne politike. Muzej savremene umetnosti, kaže, biće otvoren sledeće godine, a Narodni u januaru 2018. godine.
"Zanima me vaš plan za veliki broj vd statusa u ustanovama kulture od nacionalnog značaja. V. d. stanja u ustanovama kulture više biti neće, svim ustanovama dato je ovlašćenje da u najkraćem roku raspišu konkurse za izbor direktora", ističe Vesna Marjanović iz DS-a.
Zahvalivši ministru Vukosavljeviću što je rekao da većina članica EU ima novinske agencije u kojima država ima 51 odsto vlasništva, predsednica parlamenta Maja Gojković upitala ga je da li se razmišljalo o primeni francuskog modela, odnosno modela francuske nacionalne agencije Frans pres, kada je reč o rešavanju statusa Tanjuga.
Taj model bi, kaže Gojkovićeva, pomirio sve ono što je potrebno poštujući zakon i propise EU i potrebu države da pravovremeno obaveštava o događajima u državi.
Vukosavljević je naveo da je francuski model interesantan, te da će se u zauzimanju odluke razmotriti dva, tri modela, i ponovio da će brzo biti zauzet stav.
O kulturi Srbije u narednom periodu moglo bi se čuti i van granica zemlje. Ministar najavljuje razvoj kulturne diplomatije. Kulturna predstavništva biće otvorena u Moskvi, Pekingu, Berlinu i Briselu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар