U Srbiji 700.000 obolelih od dijabetesa

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, dijabetes je četvrti vodeći uzrok smrti, a svake godine od te bolesti i njenih posledica umre oko tri miliona ljudi. Od dijabetesa danas boluje oko 350 miliona ljudi, a stručnjaci procenjuju da će se do 2025. godine broj pacijenata povećati na preko 400 miliona. U Srbiji trenutno ima oko 700.000 obolelih od dijabetesa, a više od 250.000 ne zna ni da je ima. Dijabetes obuhvata celu populaciju.

Šećerna bolest u 80 odsto slučajeva dobija se u poznim godinama. Zabrinjavajući su podaci da se ta agresivna bolest pankreasa sve više javlja kod dece i mladih. Tridesetjednogodišnja Aleksandra boluje od 19. godine. Uspela je da završi školu i rodi bez komplikacija.

"Simptomi su bili učestalo mokrenje, mršavljenje i osećaj acetona iz usta", kaže Aleksandra Radosavljević.

Zoran Josipov kaže da je, pre nego što mu je konstatovan šećer, osećao pospanost i da je ona postala učestala.

Uzroci nastanka još nisu dovoljno ispitani, mogu biti genetski, virusne infekcije, a kod tipa 2 neuredan život - stres, gojaznost. Neotkriveno na vreme i nepravilno lečenje mogu izazvati slepilo, amputaciju noge, bolest bubrega.

"Dve trećine pacijenata sa kardiovaskularnim bolestima ima neki od poremećaja metabolizma ugljenohidrata, što dovodi do pred dijabetesa ili se u toku infarkta otkrije da imaju dijabetes", kaže dr Ljiljana Lukić sa Klinike za endokrinologiju KCS.

Dijabetičari imaju problema sa dugogodišnjom inovativnom terapijom, povremenom nestašicom. Iako su savetovališta počela da rade, iz Udruženja apeluju da odabrani lekari šalju pacijente i da se organizuje rad lekara.

"Jedan od najvećih problema obolelih od dijabetesa u Srbiji su tračice. Nedovoljan broj pedijatrijskih endokrinologa. Nedostupnost inovativnih terapija tipa 2 dijabetesa", ističe Bojana Markić, predsednik Udruženja "Plavi krug".

Profesor Nebojša Lalić endokrinolog, predsednik Republičke stručne komisije za dijabetes pri Ministarstvu zdravlja kaže da su neposredni prioriteti komplitiranje savetovališta, predviđeno je poboljšanje u oblasti dijagnostike i terapija, uvođenje inovativnih lekova.

Budući da su veoma skupi hrana i lekovi za dijabetičare, bolest predstavlja i veliki ekonomski teret za ceo zdravstveni sistem. Sve aktivnosti biće objedinjene u okviru nacionalnog programa prevencije i kontrole te bolesti, poručuju iz Ministarstva.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом