Boljom obukom do manje stradalih u saobraćaju

U saobraćajnim nezgodama koje su se desile u Republici Srbiji u periodu od 2010. do 2014. godine stradalo je 3.260 lica. Najviše mladih, u svojstvu putnika i vozača. Auto-škole se trude da najbolje obuče buduće vozače i na taj način umanje crni bilans, ali i zakonska regulativa može doprineti smanjenju sve većeg broja stradalih.

Od stupanja na snagu novog Zakona o bezbednosti saobraćaja Srbije 2009. godine uvedene su mnoge novine u radu auto-škola Srbije. I auto-škole i kandidati za vozače imali su i imaju veliki broj primedbi, ali nadaju se da će nove izmene i dopune koje kreću od sledeće godine ispraviti mnoge nepravilnosti.

"Novi zakon donosi izuzetno restriktivne odredbe vezane za mlade vozače, surove odredbe, sve to opravdava činjenica i težnja ka smanjenu saobraćajnih nezgoda sa povređenim i poginulim licima, a gde je uzročnik vozač pod dejstvom alkohola. U auto-školi postoje sada izuzetno sadržajna teorijska obuka gde ukazujemo na detalje bezbednog učešća u saobraćaju, da ne dođu u situaciju da čine greške", kaže licencirani instruktor Goran Kojadinović.

Pored obuke mladih vozača neophodno je da i ljubitelji dvotočkaša budu edukovani jer se zadnjih nekoliko godina sve više stradaju motociklisti.

"Ministarstvo saobraćaja je sufinansiralo projekat trafik sejfti i sproveli smo ga u 18 beogradskih srednjih i osnovnih skola, imajući u vidu da su mladi su najugroženiji u saobraćaju, a kada pričamo o motociklistima ti rizici rastu, rizik je 20 do 45 puta veći za učešće u saobraćajnoj nesreći kada je u pitanju vozač motocikla", ističe Vladimir Jevtić iz Asocijacijacije motociklista Srbije.

Sigurno je da novi zakon bez osnovne edukacije, kakve god bile kazne, neće moći da uvede u red učesnike u saobraćaju ako oni sami nisu svesni da je život ono najdragocenije što imaju, ali i da treba brinuti o tuđoj bezbednosti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом