Šta nedostaje predlogu zakona o ukradenim bebama?

Mirjana Novokmet iz Beogradske grupe roditelja rekla je za RTS da su u predlogu zakona zanemarene sugestije roditelja i da ga treba povući iz procedure. Predlaže usvajanje leks specijalisa.

Posle nekoliko decenija, predlog rešenja, tj. nadoknade roditeljima koji sumnjaju da su im deca ukradena iz porodilišta, u skupštinskoj je proceduri. Svo ovo vreme trajali su pokušaji da se postigne kompromisno rešenje. Nacrtom zakona je predviđeno da se postupci tretiraju kao hitni, da je sud dužan da ih vodi bez odlaganja, da će javnost biti isključena iz postupka.

Mirjana Novokmet iz Beogradske grupe roditelja rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je hitnost postupka nešto što je pozitivno.

Međutim, ukazuje da su u nacrtu zakona zanemareni predlozi i sugestije roditelja.

Pravo da podnesu predlog za istragu imaju roditelji koji su se od 2013. godine već obraćali nadležnima. To je ostalo u zakonu.

"Mi smo tražili da se izbrišu godine. Izbrisana je samo 1970. dok je 2013. ostala. Međutim, 2013. godine, kada je stigla presuda evropskog suda, novi roditelji su nam se masovno javili u nadi da će pod zakonskom regulativom moći da dođu do istine o svom detetu", kaže Novokmet.

Smatra da se odredbom o 2013. godini diskriminišu roditelji i da im se nanosi šteta.

Takođe, dodaje, roditelji su predlagali da deca koja su usvojena traže svoje biološko poreklo, što je sada vrlo teško.

Novokmet kaže da ni zahtev za širom istragom nije ušao u predlog zakona, kao ni posebna pravila pod kojima će sud utvrditi okolnosti i konstatovati nestanak deteta.

Zatim, kako naglašava, u celom nacrtu ne postoji kontrola nezavisnog tela, što je "možda i ključno".

"Smatramo da sudijama nije dozvoljena slobodna procena zato što se limitirala neka nadoknada, o kojoj mi nikada nismo ni diskutovali, nego smo samo želeli da dođemo do istine o svojoj deci", kaže Novokmet.

Upozorava da će se ovim nacrtom zakona uništiti i postojeći tragovi nestale dece i smatra da "ovim nacrtom nijedan roditelj neće pronaći svoje dete".

Predviđeno je da se za sprovođenje zakona izdvoji 7,1 milion evra i da se obezbedi nadoknada od maksimalno 10.000 evra.

"Nijedan roditelj nije ušao u priču da bi dobio 10.000 evra i bilo koju sumu novca. Smatramo da je to vređanje roditelja", poručuje Novokmet.

Ocenjuje da je sada država pokazala da je loše vodila istragu.

"Mi smo masovno podnosili krivične prijave po postojećem zakonu. Dobijali smo odbijenice", navodi Novokmet i dodaje da je i ona, u vezi sa svojim slučajem, dobila odbijenicu zbog nastupanja apsolutne zastarelosti.

"Zato smo i krenuli sa preporukom za leks specijalis, poseban zakon, kao bi mogli da dođemo do istine", kaže Novokmet.

Međutim, kako ocenjuje, činjenica da roditelji već godinama pregovaraju sa nadležnim institucijama pokazuje da država nema volje da reši te probleme.

Smatra da je za roditelje jedina popravka ovog nacrta zakona da se povuče iz procedure, jer zakon u celosti nije dobar, tako da "gomila amandmana ne bi bila celishodna".

"Uvek postoji dobra volja roditelja da sednemo i nađemo jedno zajedničo rešenje", zaključuje Novokmet.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом