Srpski stručnjaci rame uz rame sa neurohirurzima iz SAD i Evrope

Posle obeležavanja prve godine rada gama noža u Beogradu, na kojem je pomoć dobilo 745 pacijenata, više nego u bilo kom drugom centru, neurohirurzi iz Srbije boravili su u Napulju. Tamo su se okupila najpoznatija svetska imena u toj oblasti da razmene iskustva i prenesu znanje mlađim kolegama.

Rame uz rame sa neurohirurzima iz Amerike i Evrope, na Internacionalnom kursu u Napulju bili su i sprski stručnjaci. Oni, koji su priznata imena u toj oblasti, ali i oni koji su njena budućnost. Šansu da uče od najboljih dobilo je dvadesetak mladih lekara, među njima i Aleksandar Stanimirović.

Aleksandar Stanimirović sa Klinike za neurohirurgiju KCS kaže da prvi put dolazi na takvu vrstu kursa, što predstavlja nastavak saradnje sa kolegama iz Italije koji su u ovoj oblasti posla praktično pioniri endoskopske hirurgije.

Prema njegovim rečima, to je sjajna prilika za sve mlade lekare, da se prijave za kurs i da nešto novo vide i nauče.

"Zašto je neurohirurgija postala moja ljubav, zato što operisati mozak i ući čoveku u glavu, to je jedna velika odgovornost. Ovakvi kursevi pomažu mi da postanem sve bolji i bolji, jer služim ljudima, a ljudi mi veruju, to je neverovatan osećaj", kaže Krešćenco Kapone iz Italije.

Doktor Dragan Savić sa Klinike za neurohirurgiju KCS kaže da ukoliko nauče i prođu dobro laboratoriju, oni će kasnije raditi hirurgiju sa mnogo manje opasnosti nego što bi inače radili. Kaže da i u našoj zemlji nema mogućnosti za tim kursevima.

""Poblem kod nas je što najveći broj mladih lekara uči na živim ljudima, to zahteva da mi stariji budemo stalno tu prisutni, u određenom trenutku kada nas ne bude to stvara dozu nesigurnosti kod mladih ljudi, zato moraju da prođu ovaj kurs", kaže Danica Grujičić, načelnik Neuroonkologije KCS.

Za dva dana, srpski neurohirurzi najviše vremena proveli su u sali, prenosili znanje i prikupljali nova iskustva, jer se Srbija sprema za još jedan važan korak u razvoju neurohirurgije.

"Ostalo je da se uvede funkcionalna neurohirurgija, obećalo je ministarstvo da će nam nabaviti stereotaksični ram u januaru, što znači da da bismo duboku moždanu stimulaciju i fine funkcionalne stvari sa stimulacijom kičmene moždine, sa instalacijom lekova protiv bolova i spazma u kičmenoj moždini mogli da počnemo da radimo početkom marta. Od tog trenutka više nijedan pacijent ne mora da ide u inostranstvo", kaže profesorka Grujičić.

Doktor Savić kaže da je apsolutno sve važno, i da svaki milimetar znači život, kvalitet života ili hendikep.

"Zato se trudimo da taj milimetar nađemo, izbegnemo opasnost i omogućmo vrhunsku hirurgiju. Velika je privilegija biti ovde, jer onda vas posle iz celog sveta pitaju za probleme, vi im pomažete i oni našu neurohirurgiju registrujuu kao svetlu tačku", rekao je Savić.

"Saradnja sa timom lekara sa vaše Klinike za neurohirurgiju traje godinama, imate jednu od najboljih klinika u svetu. Zajedno učimo ljude iz celog sveta. Ovo je jedno od najvažnijih mesta za sticanje znanja u neurohirurgiji", kaže profesor Paolo Kapabjanka, šef Neurohirurgije sa Univerziteta u Napulju.

Više stotina učenika i učitelja prošlo je ovaj kurs, koji se u Napulju održava od 2001. Zahvaljujući usavršavanju i najsavremenijoj opremi, smrtnost pacijenata posle neurohirurških operacija smanjena je za 50 odsto.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом