Srbi obišli groblja u Đakovici i Kosovskoj Mitrovici

Uz pratnju policije, više desetina raseljenih Srba obišlo je pravoslavno groblje u Đakovici. Raseljeni Srbi redovno dva puta godišnje dolaze na zadušnice, ali ne stignu i da očiste groblje. Zadušnice su obeležene i na groblju u Kosovskoj Mitrovici.

Groblje je zaraslo u korov i teško je da se stigne do grobova. Nije se desilo da na groblju u Đakovici neko ne pronađe grob svog pokojnika, ali je takvih primera bilo na drugim pravoslavnim grobljima na Kosovu i Metohiji.

Raseljeni su nakon obilaska groblja u Piskotama, posetili i pravoslavnu crkvu Svete Bogorodice u samom gradu. 

Oskrnavljeni grobovi i odnete biste slika je koja je dočekala i one koji su došli u Kosovski Mitrovicu na groblje da upale sveće za pokoj duša preminulih rođaka i prijatelja.

Teže im je kažu da pronađu grobove svojih pokojnika, nego da iz centralne Srbije stignu do Đakovice. A i kada ih pronađu, imaju šta da vide. Iz grobova izbija drveće, korov koji nije uklanjan godinama.

Zorica Jovanović kaže da je uspela da pronađe grob svekra, svekrve, dede i babe, a da mamin još nije ni pokušala da nađe.

"Dok mi stignemo do našeg groba, moramo da se vratimo nazad. Toliko o slobodi kretanja, toliko o njihovoj demokratiji, toliko o svemu što oni nama izlaze u pomoć. Hvala im za ovo", ističe Dragana Kuzmanović.

"Evo 17 godina ne uspevamo bar toliko da nam se ukaže neka dobra volja, ipak čuvanje dostojanstva barem nekih pokojnika", dodaje Aleksandar Đikić

Raseljeni Đakovčani godinama šalju međunarodnim organizacijama spiskove porodica koje bi se vratile. Traže kolektivan povratak.

"Dobili smo jedan odgovor. Ponižavajući. Možete da se vratite pod šatorom, šest meseci imate hladnu hranu. Zamislite pored velikog bogastva koje ima svaki Đakovčanin da se mi vratimo pod šatore a u našim kućama da živi neko drugi. To je katastrofa", objašnjava predsednik Udruženja raseljenih Srba iz Đakovice Đokica Stanojević.

Dolazak na groblje na Zadušnice Bogoljub Savić je iskoristio da bi obišao svoju uzurpiranu kuću.

"Evo 17 godina nisam u svojoj kući. Ima i tabla za prodaju, tuđe imanje prodaju. Ovo je prvi put za 17 godina, da sam došao da vidim svoju kuću", kaže Bogoljub Savić.

Policija je raseljenima ograničila boravak na groblju u Đakovici na pola sata, isto toliko i u pravoslavnoj crkvi. Nije bilo incidenata i protesta Albanaca kao prilikom ranijih dolazaka.

Groblje u južnom delu Kosovske Mitrovice, kao i mnoga druga srpska groblja širom Kosova i Metohije, često su bila meta napada.

Godinama oni koji dolaze na Mitrovdanske zadušnice zaticali su porušene spomenike, smeće i natpise uvredljivog etničkog sadržaja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом