Povećan broj slučajeva nasilja u porodici u 2016. godini

Od početka godine u Srbiji je evidentirano 4.561 krivično delo nasilja u porodici što je 15,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, rekla je državna sekretarka MUP-a Srbije Jana Ljubičić.

Jana Ljubičić je navela da je u toku ove godine u porodičnom nasilju stradalo 37 osoba – supruga, očeva, nevečanih supruga, dece, baka i deka.

"Ova brojka, iako u porastu, ukazuje da je podrška države žrtvama imala pozitivne efekte i da se sve više onih koji nasilje trpe osmelilo da nasilje prijavi", rekla je Ljubičićeva na skupu "Nasilje u porodici – odgovor države" koji je organizovan na štandu Ministarstva rada u okviru Sajma knjiga.

Ocenjujući da je nasilje u porodici jedan od najraširenijih vidova kršenja ljudskih prava svuda u svetu, istakla je da je nasilje zlo i sramota za onog ko nasilje čini, ali da nije zlo i sramota za žrtvu koja ga trpi.

"Kao društvo moramo da uložimo napore da žrtve ohrabrimo da nasilje prijavljuju. Problematika neredovnog ili neradog prijavljavanja nasilja u porodici nadležnim organima, i pored činjenice da se poslednjih godina puno govori i piše o tome, je i dalje veoma izraženo", rekla je Ljubičićeva.

Kako kaže, taj vid porodične lojalnosti delimično je odraz elementarnog straha same žrtve za svoju bezbednost, ali i patrijarhalnog shvatanja potrebe da se ti porodični problemi sakriju pod tepih od javnosti.

Navodeći da smo i proteklih dana svedoci monstruoznih zločina, istakla je da tako svirepi zločini u našem društvu moraju biti najstrože kažnjeni.

"Važno je da je Srbija odlučna da se suprostavi nasilju u porodici. Imamo jasan plan u čijoj realizaciji učestvuju svi državni organi i učinićemo sve da žrtvama pružimo punu zaštitu i podršku", rekla je Ljubičićeva.

Podsetila je da je vlada na poslednjoj sednici usvojila nacrt zakona o sprečavanju nasilja u porodici i da se očekuje da će se on u najskorije vreme naći pred parlamentom, te da će biti usvojen.

"Duh ovog nacrta je da udaljimo nasilnika iz kuće. Nacrt zakona daje i policiji šira ovlašćenja i omogućava da nasilniku odmah po proceni rizika izreknemo hitnu meru koja podrazumeva privremeno udaljenje iz stana i zabranu komunikacije i prilazak žrtvi. Na ovaj način policija će moći odmah, efikasno i pravovremeno, da reaguje i spreči eventualnu tragediju", rekla je Ljubičić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом