среда, 12.10.2016, 16:55 -> 17:06
Извор: Танјуг
Odalović: Ozbiljan zastoj u rasvetljavanju sudbine nestalih
U ovom trenutku, 1.664 osobe se vode kao nestale iz sukoba na prostoru KiM, u čitavom regionu, to je još 10.753 nestala lica, ali traženje nestalih je u ozbiljnom zastoju i nema kvalitetnih aktivnosti, izjavio je predsednik Komisije za nestala lica vlade Srbije Veljko Odalović.
"Razlozi su razni, ali kada je KiM u pitanju, pokušavamo da od nadležnih tela koja se bave traženjem nestalih dobijemo što je moguće više informacija, da pregledamo sve arhive, dokumentaciju, onih koji je objektivno imaju, jer, posle 10. juna 1999. godine, na prostor KiM došle su međunarodne civilne i bezbednosne snage", rekao je Odalović prilikom posete Spomen-sobi nestalima.
Prema njegovim rečima, kontigenti KFOR-a koji su sigurno bili u značajnom posedu informacija, prvenstveno o stradanjima Srba, u dobroj meri su ta dokumenta odneli svojim odlaskom sa KiM.
"Nije nam stavljena dokumentacija na uvid i posle višegodišnjih napora, počeli smo da dobijamo određena dokumenta", rekao je Odalović.
On je naveo da su se nadležni u Srbiji opredelili da formiraju poseban tim koji će se baviti analizom svih događaja, dokumenata, te da će se pokušati iz toga izvući "sve što se može još izvući".
"Ali, ne smemo da zaboravimo da se i u mrtvačnici u Prištini nalazi blizu 400 tela ili delova tela, za koje i posle 15-ak godina od njihovog pronalaska ne možemo da utvrdimo kome pripadaju. Jedan od razloga su, nesporno, i pogrešne identifikacije koje su se desile po dolasku međunarodne misije, gde je bilo značajnih grešaka", istakao je Odalović.
Govoreći o činjenici da porodice nestalih ne dobijaju ratnu odštetu, Odalović je rekao da postoji način da se to promeni i da mora biti donet zakon koji će regulisati sva ta prava.
"Ono na šta porodice sa pravom ukazuju, to je da mi u Srbiji u ovom trenutku nemamo formu zakona koja bi uredila ne samo prava koja imaju porodice sa KiM, nego i ostale porodice nestalih i ubijenih. Jeste to kompleksan zakon, zato što mora da reši status i položaj porodica koje su izbegle iz Hrvatske, BiH, KiM, da uredi pitanje, imajući u vidu naše vrlo jasno određenje da je Srbija jednistvena, da je KiM sastavni deo", rekao je on.
U svakom slučaju, kaže Odalović, ta materija mora da se uredi i nada se da će se to urediti, da porodice nestalih ne bi, kao sada, bile prinuđene da ostvare prava time što će proglasiti nestala lica umrlim, što je, ističe, teška odluka za porodice.
"Nadam se da ćemo mi, koji smo do sada radili na tome, zajedno sa ministrom Vulinom, njegovim resornim ministarstvom koje je nadležno za predlaganje takvog zakona, zajedno formirati komisiju, odnosno telo, koje će pripremiti predlog zakona i nadam se da će u narednoj godini taj zakon i biti donet u parlamentu", rekao je Odalović.
Predsednik Udruženja kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić rekao je da porodice traže pravdu i naveo da je njegovo udruženje jedino u regionu koje je objedinilo sve žrtve, i vojnika, civila i policajaca, Srba, Crnogoraca, Roma, Goranaca, muslimana, lojalnih Albanaca, što smatra veoma humanim, zbog porodica svih žrtava.
"Tražićemo od države Srbije da napravi spomenik 'junacima otadžbine, od Košara do Horgoša" i postavi ga ispred parlamenta. Nećemo da odustanemo dok ne dobijemo spomenik, jer jedino država Srbija nema spomenik za svoje mučenike", rekao je Spasić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар