Ipsos: Srbija najviše doprinosi stabilnosti regiona

Stanovnici Crne Gore, Makedonije, delom Bosne i Hercegovine i Srbije smatraju da je Srbija zemlja koja najviše doprinosi stabilnosti i dobrosusedskim odnosima u regionu, navedeno je u istraživanju agencije "Ipsos".

Anketa sprovedena u zemljama regiona krajem prošle godine, metodom razgovora "licem u lice", koja je obuhvatila po 1.000 ljudi u državama regiona, pokazuje da u svim zemljama postoji blaga tendencija etnocentrizma, odnosno prenaglašenog isticanja sopstvene zemlje ili nacionalne zajednice zemlje matice u građenju dobrosusedskih odnosa, navodi se u analizi rezultata.

Istraživanje je inače urađeno za potrebe prve emisije novog serijala "Okruženje", medijskog projekta u produkciji Centra za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi (CDRSEE), koju će u subotu emitovati 10 televizijskih stanica u regionu, uključujući Radio-televiziju Srbije, kao i Novinska agencija Tanjug.

Građani su anketirani u novembru prošle godine, te rezultati upućuju na njihovo raspoloženje u tom trenutku, a od tada je na našim prostorima bilo više turbulentnih događaja, čiji će uticaj na stavove građana tek biti ispitivan.

Na pitanje za koju od zemalja regiona biste rekli da najviše doprinosi stabilnosti i dobrosusedskim odnosima na našim prostorima, 43,8 odsto građana Crne Gore je ocenilo da je to Srbija, za 25,1 odsto crnogorskih ispitanika je to njihova država, a 6,9 odsto njih je glasalo za Sloveniju...

Hrvatsku kao faktor stabilnosti i dobrosusedstva vidi čak 32,2 procenta hrvatskih građana, za 26,8 procenata učesnika ankete nijedna zemlja u regionu ne doprinosi dobrosusedstvu, dok je 14,2 odsto ispitanika svoj glas dalo BiH.

Zanimljivo je da je kod Hrvata, recimo, Srbija dobila svega 0,9 odsto glasova, pokazuje istraživanje.

Na pitanje koja zemlja najviše doprinosi pogoršanju odnosa i ugrožavanju mira na našim prostorima, primetan je snažan etnocentrizam, napominje se u analizi Ipsosa.

Politički konflikti i sukobljenost koja opterećuje odnose pojedinih zemalja u regionu naročito je vidljiva u opredeljenju javnosti tih zemalja po tom pitanju, navodi se u zaključcima agencije.

Tako 56,6 odsto građana Hrvatske Srbiju vidi kao zemlju koja najviše doprinosi pogoršanju odnosa i ugrozavanju mira na našim prostorima, a 11,6 odsto hrvatskih ispitanika kao "remetilački" faktor navodi susednu Sloveniju, a zatim BiH (6,5 odsto glasova).

S druge strane, 0,8 odsto Hrvata vidi svoju zemlju kao onu koja ugrožava dobre međususedske odnose.

U Crnoj Gori, najviše ispitanika vidi Kosovo (27,9 odsto) i Albaniju (27,7 odsto) kao faktore koji najviše ugrožavaju odnose u regionu, na treće mesto svarstavaju Hrvatsku (9,7 odsto), dok je 5,5 procenata anketiranih navelo Srbiju.

Serijal "Okruženje" je polovinom septembra u Londonu dobio specijalnu nagradu "European Citizenship Awards 2016" za za medijsku inicijativu godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом