недеља, 09.10.2016, 08:23 -> 09:05
Извор: РТС
"Bejbi frendli" program pred reformom
U poslednje vreme sve se više preispituje takozvani "bejbi frendli" program. U većini porodilišta on se od uvođenja menjao, manjkavosti i dalje postoje, ali i lekari i roditelji saglasni su da takav program ne treba ukidati i vraćati klasična odeljenja gde su bebe u boksu a mame same u sobi.
Una se rodila pre tri dana. Kako bi i njoj i njenoj mami bilo lakše, pedijatrijska sestra je tu da im pomogne.
"Jako je teško, ali imamo veliku pomoć i jako nam je potrebno u celom ovom sistemu i oko bebe i oko nas. Ja sam se porodila na carski rez tako da prva dva dana nisam ništa mogla sama, ali uspevamo nekako", kaže Sanja Milanović, Unina mama.
Na preko potrebnu pomoć oslanja se i Dušanova mama. Gotovo dve decenije u Čačanskoj bolnici postoji "bejbi frendli" program, ali porodilje mogu da računaju na pomoć sestara.
"Ovo mi je treća beba, bebu donose na naš zahtev kada mi želimo, donose bebu na podoj kada beba to traži kada mi želimo da se odmorimo uzmu bebu", kaže Sanela Roljević, Dušanova mama
"U početku smo se strože držali toga da majka sve vreme bude sa svojom bebom, međutim vremenom smo shvatili da bolnica mora da bude prijatelj i majke i deteta tako da se trudimo da pomognemo majci da se i ona oporavi od porođaja", kaže Nada Živković, šef odseka neonatologije.
Kako bi se olakšalo mamama mnoga porodilišta prilagodila su svoj rad. Pa tako pored "bejbi frendlija", postoje i odeljenja u kojima majke borave same, a bebe im se donose na podoj. Kada je porođaj težak, naporan je i "bejbi frendli".
"Takvi programi mogu da budu jako dobro implementirani u porodilištima koji imaju manji broj porođaja do 2.500 i zato se na zapadu i trude da bude veći broj manjih porodilišta. Ovako veliko porodilište gde ima 7.000 porođaja, 38 porođaja dnevno znači da je potrebna čitava armija ljudi da bi mame bile zadovoljne jer ipak mama može i da zaspi, a beba mora da bude pored nje, mora neko da ulazi da im pokaže", kaže Snežana Rakić, v. d. direktora GAK Narodni front.
I nedostatak kapaciteta i medicinskog osoblja uticalo je da se od prvobitnog koncepta odustane. Kako bi se unapredio "bejbi frendli" program, smatraju u Udruženju roditelja, treba uključiti celu porodicu.
"Mi potpuno razumemo da nema dovoljno medicinskih radnika ali neke prakse poput prisustva oca na porođaju i mogućnosti da članovi porodice ili neka bliska osoba boravi sa mamom posle porođaja deo tog problema bi se prevazišao za većinu nemedicinskih pitanja", kaže Angelina Radulović iz "Udruženja roditelja".
Da bi "bejbi frendli" zaista i funkcionisao pre svega trudnice moraju da budu upoznate šta ih čeka kada se porode. Zato GAK Narodni front budućim mama organizuje posetu, upoznaje ih sa uslovima i priprema ih za sam porođaj.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар