среда, 05.10.2016, 19:30 -> 20:40
Извор: РТС
Subotica, konferencija o bezbednosti dece
Kako se traga za nestalom decom u Srbiji, a kako u Evropi? Šta je Tijanin zakon doneo u praksi? Kako da deca bezbedno koriste internet? Odgovore na ta pitanja pokušali su da daju učesnici međunarodne stručne konferencije posvećene bezbednosti dece, u organizaciji fondacije "Tijana Jurić".
"Moja je poruka da svako dete ima pravo na bezbednost i da nijedan zločin nad detetom ne seme da se zaboravi, isto tako sam siguran da policija još istražuje slučaj sa ubistvom Milice Barašanin", kaže Igor Jurić, osnivač Fondacije "Tijana Jurić"
Tijanin zakon ubrzao je reagovanje državnih organa i poboljšao saradnju sa nevladinim organizacijama koje se bave alarmiranjem prilikom nestanaka dece, tvrde u MUP-u. Od 794 nestanka prijavljenih ove godine, pronađeno je 94 odsto dece. Najviše u Beogradu i Pančevu, a među razlozima odlaska od kuće najčešće su nerazumevanje sa roditeljima, avanturizam, loše ocene u školi i ljubavni problemi.
"Pokušavamo da maksimalno zaštitimo decu koja su danas sve više izložena ovom fenomenu jer deca su informatički sve pismenija od malih nogu i tu se stvara mogućnost da takozvani predatori zlouoptrebljavaju našu decu", kaže Nenad Ivanišević iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
U zapadnoevropskim zemljama već dvadesetak godina postoje efikasni sistemi za alarmiranje javnosti kada su maloletnici oteti.
"Kada dete nestane, najvažnije je da svi budu dobro organizovani i i da postoji dobra komunikacija između roditelja, policije, nevladinih organizacija. Sve je to potrebno da bi se brzo odgovorilo na svaki nestanak", kaže Piter Vanholder iz organizacije "Čajld Fokus" iz Belgije.
Internet i mobilni telefoni otimačima olakšavaju približavanje deci. Zato je neophodno da maloletnici steknu veštine kako da se čuvaju od pretnji sa društvenih mreža.
"Zato nam je naravno obrazovni sistem najbolji i jedini kanal i jako je važno osigurati da ove teme i ovi sadržaji budu sastavni deo i nasatavnog programa i vannastavnih aktivnosti", navodi Vesna Dejanović iz Unicefa.
Tehnologija nezadrživo napreduje, a s njom i elektronsko nasilje. Kako da se virtuelna stvarnost ne pretvori u stvarnu opasnost po najmlađe, svakodnevni je zadatak svih aktera društvenog života.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар