петак, 23.09.2016, 08:29 -> 09:35
Извор: РТС
Prednosti uvođenja dualnog obrazovanja u Srbiji
Praksa uz učenje - to je cilj dualne nastave. Trenutno se po tom sistemu školuje 900 učenika. Poslodavci sve više traže kvalifikovane radnike i sve više škola uvodi dualno obrazovanje.
Partnerstvo školstva i privrede, ključ je uspeha dualnog obrazovanja. Takva saradnja uspostavljena je između sedam kompanija zlatiborskog i moravičkog okruga i užičke Tehničke škole. Škola je od kompanija dobila inicijativu za školovanje obrazovnog profila koji je potreban u drvno-prerađivačkoj industriji. Korist je obostrana.
"Sistem koji smo prikazali sada treba da implementira ovo što smo napravili, znači sedam mentora, tri nastavnika iz kompanija koji su po 30 posto zaposleni u školi, a 100 posto u kompaniji, i jedan nastavnik koji je stalno zaposlen u školi. Znači od 11 ljudi koji učestvuju u procesu učenja dece država plaća samo dva", objašnjava Dragan Tucaković, direktor Tehničke škole u Užicu.
Operater izrade nameštaja će proći obuku u svim kompanijama, i biće potpuno obučen za rad.
Učenici ističu da su zadovoljni programom dualnog obrazovanja.
"Jeste ovo trogodišnja škola, jeste svima nama deci u glavi zanat ali ipak ja sam to želeo da upišem", kaže učenik Uroš Drčelić.
Vladan Đorđević iz kompanije "Matis" navodi da su im potrebni mladi kadrovi.
"Ovog profila u svakoj narednoj godini možemo zaposliti sigurno do 50 mladih kadrova", rekao je Đorđević.
Interesovanje za sprovođenje pilot projekata dualnog obrazovanja u poslednje dve godine ohrabruje. Nedostaje zakonski okvir.
"To je neki naš prvi zadatak, da što pre donošenjem određenih podzakonskih akata regulišemo neka pitanja vezana za odnose na radu, bezbednost na radu, eventualno ugovaranje između preduzeća i učenika, njihovih roditelja", rekla je Mirjana Kovačević iz Privredne komore Srbije.
Saradnja države, poslodavaca i škola važna je i u agendi Ministarstva prosvete.
"Svim sredstvima ćemo se boriti za atraktivnost novih modela koje ćemo uvesti, koji moraju da budu usklađeni sa potrebama privrede. Naša strategija u narednom periodu biće pre svega bazirana na jačanju formalnog obrazovanja da bismo napravili ogromne uštede u privredi koje su ranije bile plasirane u oblasti neformalnog obrazovanja", objašnjava Gabrijela Grujić, savetnica za dualno obrazovanje.
O dualnom obrazovanju Srbija uči od zemalja u kojima to funkcioniše gotovo dva veka - Austrije, Nemačke i Švajcarske.
"U Švajcarskom ekonomskom institutu smo razvili tzv. Indeks povezanosti obrazovanja i zapošljavanja, u okviru kojeg se može meriti koliko tesno škole i privreda sarađuju. Što oni bolje komuniciraju i sarađuju u dizajniranju nastavnog programa i njegovoj primeni, onda su i bolji rezultati. Možemo da uradimo i analizu indeksa veze obrazovanja i zapošljavanja za Srbiju, da analiziramo vašu aktuelnu situaciju i gde vi želite da budete za 15 godina. To pomaže kreatorima politike da definišu strategiju", navodi Ursula Renold, šefica Odeljenja Švajcarskog ekonomskog instituta za istraživanje obrazovnih sistema.
Očekuje se da će za deceniju, u srpskim srednjim školama u potpunosti biti primenjen dualni model obrazovanja. Trenutno, 18 škola, 900 učenika i 40 preduzeća učestvuje u pilot projektima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар