недеља, 18.09.2016, 08:33 -> 09:14
Извор: РТС
Komplikovana procedura za prijavu povremenih radnika
Guča, roštiljijada u Leskovcu, Kupusijada u Mrčajevcima - dobra su zabava za posetioce, ali i prilika da, iako na samo nekoliko dana, nezaposleni rade i zarade. Međutim, mnogi od njih rade neprijavljeni.
Dok su neki poslodavci spremni da rizikuju da ih inspekcija rada kazni, drugi, zbog papira potrebnih za prijavu, odustaju da angažuju preko potrebnu pomoć. Iz Ministarstva rada najavljuju da bi sistem kupovine vaučera, za koji najavljuju da bi trebalo da se koristi od sledeće sezone, poslodavcima mogao da olakša tu proceduru.
Oko 100.000 gostiju u tri dana tradicionalno dođe da proba kupus iz zemljanog lonca u Mrčajevcima. Čini se dobra prilika za ugostitelje da, bar na kratko, angažuju ispomoć i pruže priliku nezaposlenima da zarade. Srboljub Raketić iz Čačka za to, ipak, nije imao računicu.
"To su moji stalni radnici koji rade kod mene 10 godina i imaju ugovore sve po zakonu. Ne znam kada ću angažovati nove radnike, to još nije regulisano zakonom", kaže Srboljub Raketić, ugostitelj iz Čačka.
Kako sada stvari stoje, da bi angažovao konobara, kuvara ili na primer prodavca šećerne vune na tezgi na nekoliko dana, poslodovac mora da prođe istu proceduru kao da angažuje radnika na neodređeno.
Posle sklapanja ugovora o privremeno povremenim poslovima, mora da ga u PIO fondu, elektronski ili na šalteru, prijavi na obavezno osiguranje. Ukoliko se dogodi da mu, na primer kiša, ukrade predviđene dane za zaradu, mora ponovo da popunjava obrazac i odjavljuje radnika.
"Procedura je komplikovana kada neko u kratkom roku od dva ili tri dana treba da se unajmi veći broj ljudi, da se u tom jednom danu obavi neki posao. Ako vi treba da popunite 30, 50 obrazaca, makar i elektronskim putem", objašnjava Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku.
I zato su mnogi spremni da rizikuju da ih kazne inspekcije. Proceduru bi trebalo da olakšaju vaučeri poreza i doprinosa koje bi poslodavci unapred kupovali i koristili kada im zatreba dodatna radna snaga. Iako, za sada, radna grupa za pripremu Zakona o sezonskom zapošljavanju tu mogućnost predviđa samo za sezonce u poljoprivredi, razmisliće, kažu, da ih prošire i na turizam i ugostiteljstvo.
"Na ovaj način se radnicima obezbeđuje zaštita na radu, odnosno bezbednost i zdravlje na radu i omogućava im se da ostvare svoj radni staž za vreme koje su proveli na sezonskom radu, tu naravno dobija i država", ističe pomoćnik ministra rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Zoran Lazić.
Stručnjaci upozoravaju – i do sada je dobrim rešenjima i tehnološkim novinama trebalo duže vreme da zažive u praksi. Zato očekuju da će i ovu prvo da koriste samo velike kompanije. Ocenjuju da bi manji porezi i doprinosi za sezonce smanjili i rad na crno.
"Mi sada imamo apsurdnu situaciju da oni koji su zaposleni negde drugde, ako ih poslodavac unajmi da rade privremeni i povremeni posao još dva ili tri sata kod njega, on plaća manje poreza i doprinosa nego za lice koje je nezaposleno i onda imate jednu situaciju da poslodavci nisu stimulisani da nezaposlene zapošljavaju", dodaje Rajić.
Sistem vaučera u Hrvatskoj uspešno funkcioniše već četiri godine, a samo prošle godine je iskorišćeno više od 450.000 vaučera. Taj sistem je kod suseda zagarantovao i minimalnu dnevnicu koja se usklađuje svake godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар