Igra kroz koju se deca uče štednji energije

Srbija spada među najveće rasipnike energije, a obavezala se da će do 2018. potrošnju smanjiti za devet odsto. U okviru projekta "Energetska efiksnost u zgradarstvu" Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju pokrenula je društvenu igru za srpske osnovce pod nazivom - "Igraj za energiju". Cilj je da se deca u takmičarskom duhu, kroz igru, od ranog detinjstva uče štednji energije.

U "Igri za energiju" snage su prvi odmeravali đaci beogradskih osnovnih škola "Vuk Karadžić", "Vladislav Ribnikar" i "Stari Grad". Na tabli, sličnoj onoj koja se koristi u "Ne ljuti se čoveče" i "Monopolu", poene su osvajali tačnim odovorima na pitanja o merama energetske efikasnosti.

U poboljšanje energetske efikasnosti treba ulagati. Ali to ne mora uvek da bude i investicija. Mnogo se postiže i racionalnom potrošnjom i cilj "Igre" jeste da deca od detinjstva upravo to uče.

Svetlana Đokić iz Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ) ističe da su mnoge mere energetske efikasnosti potpuno besplatne i jednostavne.

"Na primer, menjanje životnih navika u rukovanju električnim uređajima ili pri zagrevanju i hlađenju životnog prostora može da donese velike uštede. U tom smislu ova igrica je namenjena deci. Oni, igrajući se i učeći, nauče neka nova pravila ponašanja, kao i da ih primene u svakodnevnom životu", napominje Đokićeva.

Inače, Vlada Nemačke kroz GIZ već osam godina pomaže Srbiji da unapredi energtsku efikasnost. Igra je krenula od beogradskih škola jer je prestonica i najveći potrošač energije.

"U svim školama koje su renovirane se vodilo računa da to budu energetski efikasni materijali, prozori i vrata od kvalitetnih materijala, koji omogućuje energetsku efikasnost. Mi, takođe, imamo četiri vrtića na bazi obnovljivih izvora energije", istče Snežana Đurić, sekretarka za obrazovanje i dečiju zaštitu u Beogrdu.

U "Igri za energiju" važna je edukacija tako da niko ne gubi. Školske ekipe mogu se samo bolje ili lošije plasirati u znanju, a biće i nagrađene.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом