Vojni lekari pomažu stanovnicima zabačenih sela

Vojska Srbije i Nacionalna garda Ohaja, koje sarađuju deceniju na različitim projektima, započeli su još jedan u osnovnoj školi u Reljanu kod Preševa. Tamo su medicinski timovi osam specijalnosti besplatno pregledali stanovnike tog i desetak okolnih planinskih sela. Do 14. septembra, vojni lekari obići će osam planinskih sela na teritoriji Preševa, Bujanovca i Vranja.

Priliku da posete lekare specijaliste meštani Reljana i okolnih sela imaju retko zbog nedostatka novca i udaljenosti od velikih zdravstvenih centara. Bez uputa i čekanja, na jednom mestu, u osam improvizovanih ordinacija, pregledali su ih vojni lekari.

"Treba često da dođu da nas pregledaju, jer mi ovde nemamo lekare po četiri meseca", kaže Amet Ajdinović iz Reljana.

"Mnogo nam znači ovo jer doktora ovde nema non-stop, s vremena na vreme. Kod specijaliste treba da se ide u Vranje, Niš, Beograd", kaže meštanin Sveta Manasijević.

U Reljan, lekar dolazi tri puta nedeljno, što ne zadovoljava potrebe meštana. Ovim projektom posebna pažnja je posvećena nepokretnom stanovništvu u udaljenim selima.

Potpukovnik Aleksandar Radunović kaže da VS na terenu ima dve mobilne medicinske i veterinarske ekipe.

"Cilj akcije je da se omoguće pregledi i onima kojima su teško dostupni", ističe Radunović.

Major Bred Kenedi iz Nacionalne garde Ohaja kaže da rade na poboljšanju sopstvenih sposobnosti, a da istovremeno pomažu lokalnom stanovništvu kojem je pomoć neophodna i da su na to smo ponosni.

Predsednik Koordinacionog tela za jug Srbije Zoran Stanković kaže da će 61 lekar, tj. pripadnik Nacionalne garde Ohaja i VMA, kao i lokalni lekari izvršiti pregled bolesnika, sagledati njihovo zdravstveno stanje i predložiti dalje ispitivanje i mere lečenja.

Stanković očekuje da će ova akcija uspeti s obzirom da je, kako kaže, potreba za ovakvim pregledima bila veoma velika.

"Ovo je jedna aktivnost koja bi trebalo da preraste u redovnu ne samo u ovom delu zemlje i ti ljudi će biti podvrgnuti redovnim pregledima i u narednom periodu, kako od strane medicinskog osoblja koje radi na ovim prostorima tako i u ovim akcijama u kojima država Srbija zajedno sa drugim državama pruža zdravstvene usluge stanovništvu" naveo je Stanković.

Briga o zdravlju stanovnika u udaljenim selima nastavlja se i posle akcije vojnih lekara.

"Očekujemo da nakon završenog pregleda ljudima koji su se prijavili za složenije slučajeve, obezbedimo lečenje u zdravstvenim ustanovama u Vranju, Nišu i Beogradu", kaže Stanković.

Saradnja sa Nacionalnom gardom Ohaja traje deset godina. Ovo zajedničko angažovanje pratiće i posmatrači iz Angole, zatim će ta iskustva primeniti u svojoj zemlji.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом