понедељак, 15.08.2016, 23:00 -> 23:27
Извор: РТС
Roditeljske muke pred novu školsku godinu - polovni ili novi udžbenici
Počela je sezona prodaje školskih knjiga na ulici. Još se nije zahuktala, ali kupaca ima i tu i u knjižarama. Ni privatni, ni državni izdavači nemaju dilemu da bi bilo dobro da roditelji kod njih menjaju stare za nove udžbenike. Predlažu otkup pod kontrolom države, od koga bi se odbila cena novih.
Posle odmora, sledi viša matematika. Roditelji koji imaju spisak knjiga za novu školsku godinu, zvanično su u pohodu na udžbenike. Međutim, na Trgu Nikole Pašića nema prodavaca polovnih knjiga, iako je prodaja počela. Izdavači uzvraćaju udarac, spremni dočekuju prve kupce. U Kosovskoj ulici među prodavcima, čini se, nervoza. Ne pristaju da snimamo gepeke pune knjiga, ali imaju, kažu, pi-ara za izjave medijima.
"Najskuplja je knjiga 450 dinara, a komplet je najjeftiniji hiljadu dinara", kaže prodavac u Kosovskoj.
Za neke roditelje cena nije presudna.
U knjižarama Zavoda za udžbenike najjeftiniji je komplet za prvi razred (7.924,40 dinara) najskuplji za sedmi (11. 523,60 dinara). Za one koji nisu preko škole naručili, u ponudi je plaćanje na šest rata. Prosečna cena udžbenika je 650 dinara. A, tvrde mogla bi da bude dvostruko manja.
"Ukoliko bi država vratila stvari tako da je za izdavanje udžbenika zadužena institucija koja se tako i zove - onda bi tiraži bili daleko veći, a cene daleko niže, pa bi ovo što roditelji kupuju na ulici za 200-300 dinara koštalo toliko i u knjižarama", kaže Jelena Ivanović iz Zavoda za udžbenike.
Privatni izdavači zadovoljno čekaju početak školske godine. Najjeftiniji komplet za osnovce je 5.300 dinara, najskuplji košta 10 hiljada dinara više. Najveći deo tržišta koje neki procenjuju od šest do čak 50 miliona evra pripao je njima. Svoju robu plasiraju distributerima, a na njima da odrede cene i načine plaćanja. Argument protiv kupovine na ulici imaju.
"To bi trebali da budu argumenti države. To je čista siva ekonomija. Oni otkupljuju te knjige za 50 do 100 dinara. I onda budu skuplji nego novi", kaže Ivan Perić iz izdavačke kuće "Klet".
Ni privatni, ni državni izdavači nemaju dilemu da bi bilo dobro da roditelji kod njih menjaju stare za nove udžbenike.
"Trebalo bi da se sprovede neka akcija u knjižarama ili pod uticajem države ili u školama gde bi otkupljivali, ali legalno sa fiskalnim računom od roditelja te knjige, pa da se onda ta cena odbija od kompleta", kaže Perić.
Ivanovićeva kaže da je ta ideja sjajna, doplata bi bila minimalna, jer bi Zavod mogao da prihvati i udžbenike koji su korišćeni, za razliku da da novi udžbenik.
"U ovom trenutku još nismo spremni da realizujemo tu ideju, nadamo se, ali i zato nam je potrebna jedna vrsta podrške upravo resornog ministarstva", navodi Ivanovićeva.
Dok čekaju na podršku na roditeljima je da kalkulišu. Da li da kupe ranac i sve što u njega staje na rate ili da bar delimično umanje troškove kupovinom na ulici. Ostaje im samo da priželjkuju - da nekog narednog prvog septembra stare udžbenike donesu u jednu knjižaru i zamene za nove. Na jednom mestu, a bez velikih finansijskih konstrukcija.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар